دانشکده‌ی هنر شوشتر

تأسیس دانشکده‌ی هنر شوشتر در ابتدا از سال ۱۳۷۳ با راه‌اندازی شاخه شوشتر دانشگاه شهید چمران اهواز در رشته‌های تربیت دبیری ریاضی، ادبیات فارسی و کامپیوتر آغاز گردید. در سال ۱۳۷۵ نخستین گروه از دانشجویان ذکر شده تحصیل خود را در این دانشکده شروع نمودند.

وجود بستر مناسب برای رشته‌های هنر و جوانان علاقه‌مند به تحصیل در این رشته‌ها و نیاز استان خوزستان برای تأسیس دانشگاه بزرگ هنر در منطقه جنوب و جنوب غرب کشور و هم‌چنین استعداد ذاتی شهرستان شوشتر موجب گردید توان شاخه‌ی دانشگاهی بر آموزش هنر متمرکز گردد. اولین گروه دانشجویان رشته‌های هنر درز سال ۱۳۸۱ تحصیل خود را در این دانشکده آغاز نمودند. هم اکنون دانشجویان این دانشکده در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد) در رشته‌های گوناگون هنرهای تجسمی و پژوهش هنر مشغول به تحصیل هستند.

مکان اصلی این دانشکده در زمینی به وسعت ۶۰ هکتار در منطقه‌ای دانشگاهی در شال شرقی شهرستان شوشتر قرار دارد. این دانشکده دارای دو ساختمان آموزشی و اداری به وسعت بیش از ۳۰۰۰ متر مربع و ۳ ساختمان خوابگاهی با ظرفیت ۴۵۰ دانشجو می‌باشد. کتابخانه‌ی تخصصی متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان، آمفی تئاتر و کارگاه‌های مجهز به سیستم سمعی بصری، سلف سرویس، بوفه دانشجویی و انتشارات مجهز به چاپگرهای رنگی از امکانات دیگر این دانشکده است.

فضای سبز این دانشکده هم اکنون در حدود ۱۲ هکتار است که بر اساس توپوگرافی طبیعی اراضی دانشکده در حال گسترش می‌باشد. جمعیت دانشجویی این دانشکده هم اکنون بالغ بر ۵۰۰ نفر است.