کافه کتاب این هفته دانشگاه با موضوع روان شناسی و مهارت های زندگی زناشویی

کافه کتاب این هفته دانشگاه با موضوع روان شناسی و مهارت های زندگی زناشویی


کافه کتاب این هفته دانشگاه با موضوع روان شناسی و مهارت های زندگی زناشویی
کافه کتاب این هفته دانشگاه شهید چمران اهواز با موضوع روان‌شناسی با بررسی  کتاب مهارت‌های زندگی زناشویی  نوشته  متیو مک‌کی، پاتریک فانینگ  و کیم پالگ، برگزار می‌شود .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست که دوشنبه هفتم اسفندماه ساعت 12-14 درکتابخانه مرکزی طبقه سوم بخش مرجع برگزار می‌گردد، دکتر سودابه بساک نژاد عضو هیئت‌علمی گروه روانشناسی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی به ایراد سخن می‌پردازد.

گفتنی است در چکیده ای از کتاب اشاره شده، مهارت های زدنگی زناشویی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های موردنیاز برای زنده نگه‌داشتن عشق در رابطه‌ی زناشویی را کسب کنید. در نگارش این کتاب، سعی کردیم از رویکردهای مرسوم در سایر کتاب‌های خود یاری دوری کنیم. این کتاب از سه جهت با سایر کتاب‌ها متفاوت است :

پیش از همه، چون هدف اصلی ما آموزش مهارت‌هاست، این کتاب بیشتر بر عمل و تغییر تمرکز دارد تا بر مفاهیم و نظریه. این بدان معنا است که شما نمی‌توانید فقط به شیوه‌ی منفعلانه بنشینید و آن را بخوانید. شما باید درگیر شوید: لازم است تمرین‌هایی انجام دهید، یادداشت‌های روزانه تهیّه کنید، رفتار جدید را امتحان کنید و خطرِ دادنِ پاسخ‌های جدید به همسرتان را بپذیرید. این کار مستلزم تمرین و پشتکار و گاهی شجاعت است؛ اما رؤیا و آرزویی که در آغاز زندگی مشترک در سر داشتید، ارزش این تلاش را دارد. پس از مدّتی اوضاع عوض می‌شود، البتّه نه به خاطر شانس و نه به خاطر این‌که شما بیشتر می‌دانید یا رابطه‌ی‌ شما دست‌خوش برخی روشنگری‌های شگفت‌آور می‌شود، بلکه به خاطر این‌که شما برای این‌که واقعاً زوج باشید، ماهرتر می‌شوید .

دوّمین تفاوت این کتاب با کتاب‌های دیگر، این است که ما به جز مشاوران حرفه‌ای، از هیچ‌کس دیگر انتظار نداریم که کلّ کتاب را بخواند . زوج‌های مختلف باید بر مهارت‌های متفاوتی متمرکز شوند. هر فصل جایگاه مستقلی دارد؛ به عبارت دیگر، هر فصل هر آنچه را که شما برای آموختن یک مهارت زناشویی خاص به آن نیاز دارید، شامل می‌شود؛ بنابراین می‌توانید مهارت‌هایی را انتخاب کنید که بیشتر از همه به آن‌ها نیاز دارید و می‌خواهید یاد بگیرید و بقیّه را رها کنید. این بدان معنا است که شما می‌توانید بدون این‌که زیاد مطالعه کنید، بلافاصله شروع نمایید. از همان ابتدا به طرز متفاوتی با همسرتان رفتار خواهید کرد .

آدرس کوتاه :