دومین سوگواره‌ی علمی، فرهنگی، هنری اربعین

 

دومین سوگواره‌ی علمی، فرهنگی، هنری اربعین

ویژه‌ی دانشگاهیان

 

فرهنگ و زمینه‌های دینی از سرمایه‌های عظیم تمدن‌ها و ملت‌ها به شمار می‌روند و بی تردید توجه به این بن‌مایه‌ها و مقولات ارزشمند و گران‌سنگ گامی مهم و مؤثر برای آشنایی و پیوند بیشتر مردم با ریشه‌های عمیق عقیدتی و الهی و در نتیجه ارتقا و تعالی جامعه است. فرهنگ غنی ایرانی در عمر پربار خود پیوندی ناگسستنی با معارف و آموزه‌های معصومین و ائمه‌ی اطهار (ع) داشته و از سرچشمه‌های معرفتی ایشان سیراب گشته است و بی‌گمان در سایه‌ی این برکات آسمانی در آینده نیز طلیعه‌دار امید و آزادگی در جهان خواهد بود.

یکی از گام‌های مهم در جهت ترویج آموزه‌های اعتقادی و مذهبی در جوامع امروز به‌ویژه بین جوانان، توجه به فرهنگ والای عاشورا به عنوان احیا کننده سیره‌ی انبیای الهی و معصومین و کانون مبارزه‌ی خیر و شر در تاریخ بشری است. فرهنگ عاشورا فرهنگ آزادی و آزادگی، ظلم‌ستیزی و محور تقابل فطرت الهی با مستکبران جهان است. دنیای امروزی محل سیطره‌ی شیطان‌صفتان بر مجرای زندگی  بشری است و رهایی از چنگال شیاطین جز با تمسّک به سیره‌ی انبیای و اولیای الهی و در رأس آن فرهنگ ظلم‌ستیز عاشورایی فراهم نمی‌شود. اربعین، تجلی‌گاه عشق و محبت یاوران حسین در گذر زمان و محور بیعت سپاه الهی با  سرور آزادگان جهان و خار چشم دشمنان اسلام است. دانشجویان ایران اسلامی نیز که طلایه‌دار انقلاب مهدوی با پرچم حسینی و افسران جنگ نرم مبارزه با استکبار جهانی هستند، خود را موظف به زنده ‌نگه‌داشتن فرهنگ والای عاشورا و اربعین حسینی می‌دانند و در این راستا از هیچ کوششی فروگذاری نخواهند کرد.

با توجه به ظرفیت بی‌نظیر دانشگاه و دانشگاهیان در عرصه‌ی توسعه‌ی فرهنگی و اجتماعی کشور، به‌ویژه در بعد ارزشی و عقیدتی و به‌منظور حضور هرچه بیشتر این قشر فرهیخته در زمینه‌ی اعتلای فرهنگ حسینی، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فنآوری و دانشگاه شهید چمران اهواز در نظر دارند دومین سوگواره‌ی علمی، فرهنگی و ادبی اربعین را در پنج بخش و در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور کنند.