يکشنبه, 1 بهمن 1396
عنوان : آیین تودیع و معارفه مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد
کد خبر : ۱۳۵۱۵
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ 
ساعت : ۱۳:۱۹:۲۰


آیین تودیع و معارفه مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز ظهر روز چهارشنبه هشتم دی ماه 95 با حضور معاونان، مدیران، کارکنان و دانشجویان دانشگاه در تالار معاونت فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار معاونت فرهنگی و اجتماعی، در ابتدای این مراسم دکتر عبدالرحیم هوشمند معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ضمن خیر مقدم به مدعوین گفت: پرداختن به مسائل آموزشی و پژوهشی جزو وظایف ذاتی هر دانشگاهی است.

وی افزود: در سال های اخیز علاوه بر فعالیت های آموزشی، فعالیت های فرهنگی نیز به وظایف کلیه دانشگاه های کشور و جهان افزوده شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اظهار خاطرنشان کرد: اگر دانشگاهی در صدد تربیت نیروهای توانمند و متخصص است، باید در کنار علم آموزی برخی رفتارها و هنجارهای فرهنگی را نیز در دانشجویان نهادینه کند تا به نتیجه مورد نظر دست یابد.

عبدالرحیم هوشمند در ادامه به برخی وظایف مدیریت فرهنگی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر فعالیت های فرهنگی از جمله وظایف اصلی این مدیریت هاست.

وی از فراهم کردن بستری برای فعالیت های فرهنگی تمامی دانشگاهیان و ترغیب آنان به شرکت در برنامه ها، بررسی نیازهای فرهنگی دانشجویان، تقویت فرهنگ ملی و دینی، حمایت از تشکل های اسلامی، راه اندازی کانون های فرهنگی، هنری، اجتماعی، مذهبی و انجمن های علمی دانشجویی را به عنوان رئوس فعالیت های مدیریت فرهنگی دانشگاه نام برد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه اظهار کرد: با توجه به اینکه عمده سرمایه ما در دانشگاه دانشجویان هستند، غالب برنامه های معاونت فرهنگی و اجتماعی نیز دانشجومحور است و مسئولان صرفاً نقش مدیریتی و حامی را دارند.

هوشمند در ادامه بر تفکیک وظایف هر یک از واحدهای معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تاکید کرد و گفت: برای توسعه کار فرهنگی در دانشگاه باید یک اصل را پذیرفت، و آن اینکه برای اثبات خود به دنبال حذف دیگری نباشیم و این مهم با اجرای قانون، حفظ حرمت دیگران و اخلاق‌مداری در محیط دانشگاه محقق می شود.

وی همچنین تعهد به ارزش های دینی را جزو وظایف ذاتی فعالیت های فرهنگی برشمرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در ادامه با اشاره به دوران مدیریت دکتر منوچهر جوکار گفت: ایشان به عنوان فردی با سابقه فرهنگی، طی دو سال و اندی تصدی مدیریت امور فرهنگی کمک شایانی به حوزه فرهنگ دانشگاه کرد.

دکتر هوشمند در پایان برای آقای محسن بانشی مدیر جدید امور فرهنگی نیز آرزوی توفیق کرد.

در ادامه آیین تودیع و معارفه مدیر امور فرهنگی دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین سید محسن شفیعی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با بیان اینکه تقدیر از افرادی که در مقطعی از زمان باری را بر دوش کشیده و کاری را به پیش برده اند، یک سنت حسنه است، اظهار کرد: بر اساس همین سنت، از زحمات دکتر جوکار تشکر و قدردانی می کنم و در خصوص میزان فعالیت های فرهنگی صورت گرفته طی این مدت باید گفت آنچه در واقع انجام می شود با اعداد و ارقام قابل قیاس نیست و امیدوارم اعمال و کارکرد همگی ما مقبول درگاه الهی باشد.

حجت الاسلام و المسلمین شفیعی خاطرنشان کرد: کار در هیچ نهادی به پیچیدگی و حساسیت دانشگاه نیست؛ چراکه دانشگاه مجمعی از هزاران دانشجوی جوان، مستعد و با بستر خاص خود است و مدیران در تنظیم خواست ها، ایده ها و اقتضائات این جوانان در فشارهای گوناگون و سنگینی قرار می گیرند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از "بردباری" و "فرصت گفتگو" به عنوان دو نقطه قوت دوران مدیریت دکتر منوچهر جوکار نام برد و برای آقای محسن بانشی نیز آرزوی موفقیت کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر منوچهر جوکار مدیر پیشین امور فرهنگی دانشگاه به ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت های این مدیریت از سال 93 تا 95 پرداخت و گفت: چهار اداره زیرمجموعه مدیریت امور فرهنگی قرار می گیرد که شامل 8 کانون فرهنگی، هنری و مذهبی، 55 انجمن علمی دانشجویی، نشریات دانشگاهی و امور فرهنگی خوابگاه ها می باشد.

وی عمده‌ی فعالیت کانون ها را در این مدت شامل 135 برنامه برشمرد و گفت: از شاخص ترین این فعالیت ها می توان مسابقه بزرگ ستاره ها در خوابگاه ها، مسابقه مشاعره در دانشگاه و خوابگاه ها، اردوهای متعدد علمی و گردشگری، چندین شب شعر گسترده با حضور شاعران مطرح کشوری و استانی، جشنواره فیلم موبایلی در سطح دانشگاه های اهواز، محفل انس با قرآن، سی امین و سی و یکمین جشنواره قرآن دانشجویی و نمایشگاه های متعدد عکس، گرافیک، نقاشی و هنرهای تجسمی در نگارخانه معاونت را نام برد.

منوچهر جوکار با اشاره به اینکه در مدت تصدی وی تعداد 20 انجمن به انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه افزوده شده، اظهار کرد: به طور تقریبی 565 فعالیت شاخص در این مدت توسط انجمن های علمی انجام شده که مهمترین آنها نخستین جشنواره ایده های زیستی، نخستین همایش استانی نرم افزارهای آزاد و لینوکس، سمینارهای مختلف و بزرگ در حوزه علوم انسانی، چهار دوره جهانی استارت آپ ویکند و کسب و کار نو، طراحی و ساخت گلایدر، مسابقه سازه های ماکارونی، مسابقه ایتاپ (از ایده تا پدیده) و سمینار بزرگ ویکی پدیا توسط انجمن علمی تاریخ است.

وی در ادامه به برخی کارهای ستادی این مدیریت اشاره کرد و گفت: جشنواره فرهنگی و هنری نکوداشت هفته دفاع مقدس، نخستین جشنواره بین المللی فیلم های علمی اهواز با حضور کشورهایی از 5 قاره جهان، جشنواره تئاتر رضوی، نخستین جایزه ادبی دانشجویی اهواز و تولید کتاب های متعدد مربوط به این جشنواره ها، نخستین جشنواره نشریات منطقه 5 کشور و چاپ 14 عنوان کتاب مختلف فرهنگی از جمله برنامه های ستادی مدیریت فرهنگی دانشگاه طی این مدت بوده است.

مدیر پیشین امور فرهنگی دانشگاه با اشاره به اینکه در سال 93 تعداد نشریات دانشگاه دارای مجوز 25 عدد بوده و تنها 5 نشریه به صورت فعال کار می کردند، اظهار داشت: در این دو سال تعداد نشریات مجوزدار را به رقم 99 نشریه رساندیم که اکنون 80 نشریه به صورت فعال مشغول به کار هستند.

در ادامه آیین تودیع و معارفه مدیر فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، محسن بانشی مدیر جدید امور فرهنگی در سخنان کوتاهی ضمن قدردانی از حسن ظن ریاست دانشگاه و معاون فرهنگی و اجتماعی برای واگذاری این مسئولیت، بیان داشت: بنا داریم در چهارچوب قوانین و آیین نامه ها، کار را با سرعت و عمق بیشتر و البته با همکاری و یاری دوستان در مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه به پیش ببریم.

در ادامه دکتر یداله زرگر مدیر امور اجتماعی، دکتر محمدرضا علم معاون دانشجویی و دکتر بابک محمدیان مدیر امور دانشجویی دانشگاه در بیانات کوتاهی از تلاش های خالصانه دکتر منوچهر جوکار قدردانی کردند.

در پایان این مراسم از سوی معاون فرهنگی  و اجتماعی دانشگاه حکم انتصاب محسن بانشی به سمت مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز به مدت 2 سال، به وی اعطا و با اهدای لوح و هدایای معنوی از زحمات منوچهر جوکار تقدیر شد.

گفتنی است؛ محسن بانشی کارشناس ارشد علوم سیاسی و عضو هیات علمی گروه معارف دانشگاه شهید چمران اهواز می باشد.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8