سه‌شنبه, 2 آبان 1396
رو عنوان : با حضور اعضای هیئت علمی گروه مهندسی مواد؛
عنوان : هفتمین نشست علمی گروه‌های آموزشی در كتابخانه مركزی دانشگاه برگزار شد
کد خبر : ۱۴۳۳۱
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ 
ساعت : ۱۴:۰:۹

 
هفتمین  نشست از سلسله نشست‌های علمی با گروه‌های آموزشی با حضور رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز و اعضاء هیئت‌علمی گروه مواد دانشکده مهندسی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست دکتر خادمی زاده رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه ضمن معرفی مسئولین بخش‌ها و آشنایی با اعضاء گروه هیئت‌علمی آموزشی مواد ، هدف از نشست را تعامل دوسویه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد با گروه‌های آموزشی و معرفی خدمات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد و آشنایی نزدیک گروه‌های آموزشی با کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد عنوان کرد.   
وی افزود: از دیگر اهداف این نشست می‌توان به تأمین  نیازهای علمی  دانشجویان و اساتید گروه مواد و آگاهی  از درخواست‌ها و انتظارات اساتید گروه مواد اشاره کرد.

گفتنی است در این نشست بیان شد در آستانه  برگزاری سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درخواست تهیه منابع موردنیاز گروه مواد با تأکید بر منابع الکترونیکی از طریق فرم‌های آماده بر پورتال کتابخانه مرکزی به این مدیریت اعلام شود.

در این نشست کارشناسان بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی توضیحاتی را در خصوص دسترسی‌ها و امکانات جدید کتابخانه ازجمله معرفی سامانه کتابخانه دیجیتال دانشگاه شهید چمران اهواز چمران و نحوه دریافت مقالات، کتب و پایان‌نامه‌های الکترونیکی لاتین، معرفی سامانه مدیریت نشریات  دانشگاه شهید چمران (سیناوب)، نمایه مجلات در نمایه‌های بین‌المللی، تأثیر سامانه کتابخانه دیجیتال برای بالا بردن وبومتریک دانشگاه، ارائه گزارشات مربوط به واحد علم سنجی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد شامل میزان  تولیدات و استنادات اعضا هیئت‌علمی گروه مواد دانشکده مهندسی،تعداد مقالات و میزان  همکاری‌های ملی و بین‌المللی اعضا گروه در پایگاه‌های web of scienceو scopu ، - معرفی بخش تأمین مدرک و چگونگی دسترسی به منابع اطلاعاتی موردنیاز کاربران دانشگاه در سطح داخلی و خارجی، امکانات نرم‌افزار جدید کتابخانه مرکزی (آذر سا)و نحوه امانت مدارک از طریق این نرم‌افزار و دیجیتال سازی پایان‌نامه‌ها در نرم‌افزار، معرفی تاریخ شفاهی و بخش اسناد و مدارک، آشنایی با خدمات بخش مرجع و منابع این بخش، آشنایی با بخش ثبت و سفارشات ارائه دادند.       
در ادامه  پرسش‌ها و پیشنهادهایی از طرف اعضاء گروه و کارشناسان برای استفاده بهینه از خدمات کتابخانه و همچنین دریافت اطلاعات درست و دقیق در خصوص چاپ مقالات برای تصمیم‌گیری‌ها در کارگروه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی به شکل زیر ارائه شد:

 

1-   ثبت درست affiliation دانشگاه شهید چمران اهواز جهت بازیابی صحیح مقالات در پایگاه‌های استنادی ضروری است.

2-   با ایجاد واحد علم سنجی از این پس اعتبارسنجی مجلات جهت اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در واحد علم سنجی انجام خواهد گردید .

3-   پیشنهاد به اعضاء گروه مواد جهت ایجاد پروفایل در Google scholarجهت افزایش رتبه دانشگاه

4-   پیگیری ثبت اختراع پروژه‌های اعضاء هیئت‌علمی توسط واحد علم سنجی جهت  افزایش رتبه دانشگاه

5-   ژورنال‌های معتبری که هم‌اکنون از گروه مواد در لیست ارائه‌شده در پایگاه استنادی wos  موجود نمی‌باشند جهت اعتبارسنجی بررسی و پیگیری شوند.

6-   یکی از دلایل پایین بودن رتبه دانشگاه نسبت به گذشته ضعف زبان انگلیسی در بین دانشجویان می‌باشد که نیاز به بررسی و برطرف کردن این مشکل برای چاپ مقالات  قوی به زبان انگلیسی هم مانند فارسی باشد و پیشنهاد شد مرکزی جهت ترجمه مقالات و تألیفات اعضاء هیئت‌علمی در دانشگاه دایر شود.

7-   تهیه راهنماهای آموزشی تصویری و یا ویدیوئی از خدمات  كتابخانه  بر روي پورتال  كتابخانه  مركزي و مرکز اسناد

8-   بررسی کمبود بودجه و امکانات لازم برای کارهای پژوهشی و تحقیقاتی با توجه به هویت رشته‌های فنی و مهندسی

9-   تهیه لیستی از مجلات معتبر گروه‌های مختلف آموزشی جهت اطلاع‌رسانی به گروه‌های آموزشی

 

 


نمایش تعداد بازدیدها : 237
دانشگاه شهيد چمران اهواز

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8