کافه کتاب دانشگاه با نگاهی به "امپراتوری هخامنشی" برگزار می‌شود

کافه کتاب دانشگاه با نگاهی به "امپراتوری هخامنشی" برگزار می‌شود


کافه کتاب دانشگاه با نگاهی به "امپراتوری هخامنشی" برگزار می‌شود

 


کافه کتاب این هفته دانشگاه با "نگاهی به امپراتوری هخامنشی" به بررسی کتاب نیمه‌تاریک بهشت (مذهب، امپراتوری و شکنجه) نوشته بروسن لینکلن، خواهد پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این نشست کافه کتاب دانشگاه که دوشنبه 27 فروردین‌ماه  ساعت 14-12 در کتابخانه مرکزی طبقه سوم بخش مرجع برگزار می‌شود دکتر شهرام جلیلیان عضو هیئت‌علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی به ایراد سخن می‌پردازد.

کتاب نیمه‌تاریک بهشت به مبحث دین و سیاست در دوره هخامنشیان می‌پردازد و بروس لینکلن که از برجسته‌ترین دین‌پژوهان معاصر و از شاگردان میرچا الیاده ( اسطوره‌شناس و دین‌پژوه نامدار) است در کتاب  «نیمه‌تاریک بهشت» با عنوان فرعی (مذهب، امپراتوری و شکنجه) قصد دارد تا به خوانندگان نشان دهد ساختن یک امپراتوری چه ملزومات ایدئولوژیک و مذهبی دارد و این ساختار عظیم سیاسی تا چه میزان جهانی بوده و در طول تاریخ کم و بیش ثابت مانده است .

این کتاب سعی دارد با دیدی گسترده‌ و فراتر از جهت‌گیری‌ها به ساختار سیاسی هخامنشیان بنگرد .

نویسنده  برای این منظور امپراتوری هخامنشی را به عنوان نمونه موردمطالعه خود برمی‌گزیند و قسمت اعظم کتاب را به بررسی و واکاوی امیال، اعتقادات و مباحثاتی اختصاص می‌دهد که منجر به شکل‌گیری و درنهایت زوال امپراتوری هخامنشی شد .

مطالعه کتاب نیمه‌تاریک بهشت به واسطه تصویر دقیقی که از تصورات و جهان‌بینی ایرانیان باستان به دست می‌دهد، برای پژوهشگران تاریخ، دین و سیاست بسیار سودمند خواهد بود. توجه به این نکته که بررسی ایدئولوژی‌های سیاسی و مذهبی و به‌تبع آن درک ما از فرآیندهای فرامادی در تاریخ ایران تا چه میزان اندک بوده است، اهمیت این کتاب را برای خوانندگان ایرانی دوچندان می‌کند .آدرس کوتاه :