کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل در دانشگاه برگزار شد

شناسه : 1914819

کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل در دانشگاه برگزار شد

 

کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل امروز سه‌شنبه 15 آبان ماه در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز و به مناسبت این هفته برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در ابتدای این کارگاه آموزشی دکتر مصطفی محمدی ده چشمه عضو هیئت‌علمی گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیان کرد: واژه پدافند از نظر لغوی هم‌تراز با واژه دفاع است و مجموعه اقداماتی را شامل می‌شود که یک سیستم برای مقابله با تهدیدات احتمالی به کار می‌برد.

وی افزود: دفاع در مقابل تهدید و تهاجم به کار می‌رود و بر دو نوع دفاع عامل و دفاع غیرعامل تقسیم می‌شود. طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام پدافند غیرعامل عبارت از مجموعه اقدامات غیرمسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات می‌باشد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، ادامه داد: در مقیاس جهانی نیز سازمان بین‌المللی پدافند غیرعامل جایگاه مشخصی در امور اجتماعی و سیاسی دارد.

محمدی ده چشمه، تصریح کرد: اقدامات مهم پدافند غیرعامل شامل تهدید شناسی، پیش‌بینی، آینده نگاری مخاطرات، طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی، ایجاد آمادگی، آموزش، کاهش آسیب‌پذیری، افزایش پایداری و تاب آوری می‌باشد.

وی، بیان کرد: حفاظت از زیرساخت‌ها، استمرار خدمات ضروری، حفاظت از تأسیسات و تجهیزات، پایدارسازی مدیریت عالی کشور، حفاظت از فضای سایبری و ... از کارگروه‌های پدافند غیرعامل می‌باشد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: مسئله پدافند غیرعامل ارتباط تنگاتنگی با امنیت ملی دارد که مؤلفه‌های آن شامل حفظ جان مردم، حفظ تمامیت ارضی، حفظ سیستم اقتصادی و سیاسی و حفظ استقلال و حاکمیت کشور است.

محمدی ده چشمه با اشاره به ضرورت‌های پدافند غیرعامل در استان خوزستان، اظهار کرد: خوزستان در منطقه‌ای واقع‌شده که بسیار حساس است و دارای منابع غنی می‌باشد و لازم است مسائل حوزه پدافند غیرعامل در آن به خوبی رعایت شود.

در ادامه دکتر الهه مشهور عضو هیئت‌علمی گروه برق دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز بیان کرد: جوامع بشری همواره با تهدیدهایی روبرو بوده‌اند که منشأ طبیعی و غیرطبیعی داشته است.

وی افزود: عامل بقاء جوامع بشری این است که بتواند در مقابل تهدیدات از خود دفع کند؛ این تهدیدات می‌تواند زیرساخت‌های جامعه، شبکه آب، مخابرات، اینترنت، شبکه سوخت‌رسانی و ... را مورد تهدید قرار دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، ادامه داد: اگرچه بنا بر هر تهدید باید برنامه‌ای تدوین کرد اما وجه اشتراک آنها مقاوم‌سازی پیش از تهدیدات و تاب آوری حین تهدیدات است.

مشهور، تصریح کرد: تمدن‌های نخستین بشری اصول اولیه پدافند غیرعامل را برای حفاظت فردی و تأمین امنیت به کار می‌بردند. با پیشرفت تکنولوژی پدافند غیرعامل مفهومی گسترده‌تر یافت و به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که مستلزم به‌کارگیری جنگ‌افزارهای تسلیحاتی نباشد.

گفتنی است در این کارگاه آموزشی، شرکت‌کنندگان به بیان سوالات خود درباره مسائل مربوط به پدافند غیرعامل پرداختند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.