پژوهش در دانشگاه‌ها باید منجر به تولید محصول شود

شناسه : 2138078

پژوهش در دانشگاه‌ها باید منجر به تولید محصول شود

استاندار خوزستان تأکید کرد: پژوهش و فناوری در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید منجر به تولید محصول شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غلامرضا شریعتی در آیین اختتامیه هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر سال 97 که امروز چهارشنبه پنجم دی‌ماه در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به اینکه امسال هفته پژوهش و فناوری با شرایط و سازوکار نسبتاً بهتری برگزار شد، اظهار کرد: باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین حرکت کنیم تا پژوهش در این دانشگاه‌ها منجر به تولید محصولی شود که زمینه اشتغال و کارآفرینی را فراهم کند و به تدریج پژوهش، نقش مهمی در تولید ناخالص ملی کشور داشته باشد.     
وی افزود:  در برنامه سوم، چهارم و پنجم بیان‌شده که باید سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی را به یک درصد برسانیم اما این کار انجام‌نشده است.

استاندار خوزستان، ادامه داد: سال 95 در بودجه کشور حدود هفت هزار و 500 میلیارد تومان به پژوهش و تحقیقات اختصاص داده شد که این برنامه که به جدول شماره 14 معروف است محقق نشد و در سال 96 این جدول مجدداً در مجلس پیشنهاد و حذف گردید.     
شریعتی بیان کرد: دلیل مجلس نیز این بود که این اعتبار از سوی دستگاه‌ها تأمین نمی‌شود و اگر این مبلغ تأمین می‌شد سهم پژوهش از تولید ناخالص ملی به حدود 1.1 درصد می‌رسید اما در حال حاضر هنوز این سهم حدود نیم درصد است.  
وی، عنوان کرد: بخش خصوصی علی‌رغم اینکه به تدریج در حال گسترش و قوی‌تر شدن است، از بحث پژوهش به طرز قابل‌ملاحظه‌ای خود را کنار کشیده است.

استاندار خوزستان، گفت: در کشورهای توسعه‌یافته بخش قابل‌توجهی از سهم پژوهش را بخش خصوصی پرداخت می‌کند و در افزایش تولید ناخالص ملی از طریق پژوهش‌های گسترده، نقش دارد.  

شریعتی، اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد از تجربیات و دانش اساتید استان بهره ببریم و دانش را تنها در دیوار دانشکده‌ها نگه نداریم و تا حد امکان از این دانش در استان بهره ببریم تا بتوانیم شرایط بهتری را برای محیط زندگی و جامعه فراهم کنیم. 
گفتنی است در این آیین که با حضور مسئولان استانی برگزار شد، از پژوهشگران و فناوران برتر استان در سال 97 تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.