همایش «دانشگاه، دانشجو و خانواده» در دانشگاه شهید چمران اهواز

همایش «دانشگاه، دانشجو و خانواده» در دانشگاه شهید چمران اهواز


همایش «دانشگاه، دانشجو و خانواده» در دانشگاه شهید چمران اهواز

 

همایش «دانشگاه، دانشجو و خانواده» با حضور والدین دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز،‌ رئیس دانشگاه روز پنجشنبه 5 آبان ماه در همایش «دانشگاه‌، دانشجو و خانواده»  بر ضرورت حفظ ارتباط خانواده‌ها با  مرکز مشاوره دانشگاه وحمایت معنوی و ارشاد خانواده‌ها از دانشجویان تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر حسن مروتی ادامه‌داد: با قبولی فرد در دانشگاه موقعیت او با گذر از دوران دانش‌آموزی و ورود به دوران دانشجویی تغییر می‌کند؛ با این تغییر موقعیت، به نظر می‌رسد دانشجو بیشتر باید مورد حمایت قرار بگیرد. بخشی از این حمایت‌ها، معنوی و ارشادی است که از طرف خانواده‌ها باید انجام شود.

وی اظهارداشت: عموما در دوران دانشجویی، فرد از خانواده دور می‌شود و جنبه تربیتی خانواده عملا کم‌رنگ می‌شود. در حالی که می‌توان با برقراری ارتباطی مستمر میان خانواده و دانشگاه، این خلاء را پر کرد.

رئیس دانشگاه شهید چمران خطاب به خانواده‌ها تاکید کرد: هر از چند گاهی چنانچه مقدور باشد به فرزند خود سری بزنید و از وضعیت تحصیلی، دوستان و نوع رفت و آمد او مطلع شوید و اگر هر گونه تغییری در این موارد از فرزندتان مشاهده کردید، حتما با مسئولان مرکز مشاوره دانشگاه در امور دانشجویی مرتبط شوید.

دکترمروتی گفت: دانشجویان برای مشاوره در هر زمینه‌ای می‌توانند به مرکز مشاوره دانشگاه مراجعه کنند و از متخصصان و کارشناسان مجرب این مرکز برای مشاوره و حل مشکلات خود استفاده کنند.

وی درباره مرکز ارتباط دانشگاه و خانواده اظهار داشت: ارتباط با خانواده دانشجو از گذشته تا به امروز در دانشگاه انجام می‌شد اما اکنون با راه‌اندازی این مرکز هویت مستقلی به آن داده شده و سازمان یافته‌تر این اقدام انجام می‌شود. در این مرکز علاوه بر دانشجویان جدیدالورود، دانشجویان سال‌های گذشته هم تحت پوشش قرار می‌گیرند.

 

*راه اندازی دفترارتباط دانشگاه و خانواده

در ادامه این همایش، معاون دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز پیشگیری از آسیب‌های روانی اجتماعی دانشجویان را از اهداف راه‌اندازی دفتر ارتباط دانشگاه و خانواده اعلام کرد.

دکتر محمد راضی جلالی اظهار داشت: تعامل خانواده با دانشگاه و دانشجویان هم‌چون یک حلقه ارتباطی مفقوده احساس می‌شد و ایجاد دفتر ارتباط دانشگاه و خانواده  تلاشی در جهت ایجاد تعامل میان خانواده و دانشگاه، در سیستم آموزش عالی است که بی‌شک نتایج پرباری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، خلا عاطفی و افت تحصیلی متاثر از آن به دست می‌آید.

وی گفت: دانشگاه می‌تواند با برقراری ارتباط با خانواده دانشجویان و اطلاع‌رسانی به آن‌ها در ابعاد و اشکال مختلف، گامی کوچک در راستای تبادل افکار و کاهش فشارهای روانی ناشی از دور شدن دانشجو و خانواده از یکدیگر، ایجاد سازگاری بهینه با شرایط جدید و افزایش توان مهارت در حل مسئله بردارد.

دکتر راضی جلالی ادامه ‌داد: معاونت دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز از نیم‌سال نخست سال تحصیلی 91-90 با تشکیل دفتر ارتباط دانشگاه و خانواده به عنوان زیر مجموعه‌ای از مرکز مشاوره حوزه معاونت دانشجویی، نسبت به ایجاد این حلقه ارتباطی مفقوده اقدام کرد. دفتر ارتباط دانشگاه و خانواده، دست همکاری والدین را که به هر طریق می‌توانند دانشگاه را در این امر یاری رسانند به گرمی می‌فشارد و از پیشنهادات پربارشان استقبال می‌کند.

معاون دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز درباره جایگاه دفتر ارتباط دانشگاه و خانواده گفت: مطالعه و اتخاذ تصمیم درباره مسائل و مشکلات دانشجویی، نظارت بر اجرای قوانین و آیین‌نامه های دانشجویی، تدوین و پیشنهاد اصول کلی مشاوره و برنامه ریزی امور فوق برنامه دانشجویی از جمله وظایف حوزه معاونت دانشجویی است.

دکتر راضی‌جلالی بالابردن سطح ارتباط دو جانبه بین دانشگاه و خانواده دانشجویان و افزایش پشتیبانی والدین، آشنایی با مقررات و شرایط آموزشی دانشگاه، پیشگیری از آسیب‌های روانی اجتماعی دانشجویان، ایجاد ارتباط و شناخت متقابل میان دانشگاه، دانشجویان و خانواده آنان، پی‌ریزی روابط والدین دانشجویان با فرزندانشان بر پایه صحیح و افزایش مهارت‌های ارتباطی والدین با دانشجو، آشناسازی والدین با وظایف خود در برهه‌ای جدید و حساس از زندگی فرزندانشان، آینده‌نگری پیرامون امکانات شغلی دانشجویان و بهره‌گیری از امکانات خانواده و زمینه‌های جذب دانشجو در کار را از جمله اهداف تشکیل دفتر ارتباط دانشگاه و خانواده اعلام کرد.

وی ادامه‌داد: همچنین بهره‌گیری از آراء و اندیشه والدین فرهیخته در عرصه علم و فرهنگ و اتخاذ تصمیمات مناسب در دانشگاه، ایجاد فضای روحانی و معنوی در دانشگاه و خانواده برای رشد علمی و عملی دانشجویان، افزایش حمایت اجتماعی دانشجویان از طریق بهبود کیفیت ارتباط خانواده آنان و ایجاد کانال ارتباطی دانشگاه با خانواده به منظور اطلاع‌رسانی در پیشگیری از بحران‌ها، شرایط اضطراری و استرس‌های زندگی دانشجویی، از دیگر اهداف راه‌اندازی این دفتر است.

 

*عدم موفقیت در تحصیل؛ چالش دانشجویان جدیدالورود

در بخش دیگری از این همایش یکروزه، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: عدم موفقیت در ترم نخست از جمله مشکلاتی است که دانشجو در ابتدای تحصیل خود با آن مواجه می‌شود.

 دکتر محمدعلی فیروزی اظهارداشت: یکی از چالش‌هایی که دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه با آن رو به رو می‌شوند، عدم موفقیت در تحصیل و یا مشکلات آیین‌نامه‌ای است که برای رفع مشکل در زمینه عدم آشنایی دانشجویان جدیدالورود با مقررات، یکی سری کتابچه از سوی ستاد استقبال به آن‌ها عرضه شد. همچنین قرار است با دانشجویان در هر دانشکده و گروه آموزشی، جلساتی به طور مستقل برگزار کنیم و موارد و مسائل مربوط به مقررات و آیین‌نامه‌ها را با آن‌ها در میان بگذاریم.

وی گفت: گاهی مواقع خانواده‌ها با این موارد آشنا نیستند و انتظاری بیش از حد از دانشجو دارند. بعضا پیش می‌آید که دانشجو در ترم نخست تحصیل خود، موفقیت مورد انتظار خود و خانواده را کسب نکند. ممکن است این افراد در دوران دانش‌آموزی و دبیرستان خود استعداد درخشان و دارای معدل بالا بوده باشند اما در دانشگاه در ترم نخست حتی با مشروطیت هم مواجه می‌شوند.

دکتر فیروزی خطاب به خانواده‌ها  اظهارداشت: چنانچه با این وضعیت فرزندتان مواجه شدید این تغییر در ترم نخست تحصیلی عادی است و او در ترم بعد می‌تواند این وضعیت را به خوبی تغییر دهد. اما گاهی این وضعیت عدم موفقیت ادامه پیدا می‌کند و 3 ترم مشروط متوالی یا 4 ترم مشروط متناوب می‌شود و این امر منجر به اخراج دانشجو از دانشگاه می‌شود و خانواده زمانی متوجه این وضعیت می‌شود که دیر شده است.

وی گفت: در دانشگاه طبق آیین‌نامه و تصمیم شورای آموزش دانشگاه مراتب مشروطی را به اطلاع خانواده می‌رسانیم، ولی گاهی خود دانشجو این وضعیت را از خانواده مخفی می‌کند. اما حتی اگر به اطلاع خانواده نرسد مشروطی دانشجو باعث اخراج وی می‌شود.

 در این مراسم همچنین دکتر سید علی مرعشی، مدرس گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، به بیان توضیحاتی در زمینه چالش‌های پیش روی دانشجویان جدیدالورود و توصیه‌هایی به خانواده‌های آن‌ها پرداخت.

 

آدرس کوتاه :