نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه 10 تشکیل شد

شناسه : 2158744

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌‎های منطقه 10 تشکیل شد

با حضور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 10 تشکیل شد

نخستین نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 10 کشور با حضور معاون و مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به میزبانی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر عبدالرحیم هوشمند معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز و دبیر این نشست، ضمن گرامیداشت سی و هشتمین سالروز شهادت شهدای هویزه گفت: شهدای صحرای هویزه بدون هیچ امکاناتی در برابر دشمن ایستادگی کردند تا امروز ما در امنیت و آسایش باشیم.

وی افزود: این حماسه آفرینان چه دانشجو و چه غیر دانشجو جان شیرین خود را فدا کردند تا اسلام، انقلاب و کشورمان سرافراز باشد و اینک وظیفه ماست که پاسدار خون آنان باشیم.

هوشمند با اشاره به اهداف تشکیل شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه 10 کشور، اظهار کرد: بهره مندی دانشگاه ها از توان فرهنگی یکدیگر، فراهم کردن بستری برای تبادل اطلاعات و تجربیات دانشگاه های منطقه و نیز جلوگیری از موازی‌کاری فعالیت های فرهنگی در منطقه، مهم ترین اهداف تشکیل این شورا است.

دبیر نشست شورای معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه 10 دو مشکل عمده حوزه معاونت فرهنگی دانشگاه ها را در بخش کمبود بودجه و بروز مشکلاتی در برگزاری برنامه های پرمخاطب، عنوان کرد.

در ادامه این جلسه، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان به ویژه شهدای 16 دی ماه سال 1359 در هویزه، بیان کرد: در آن جهاد تاریخی، تعداد قابل توجهی از رزمندگان و شهدا را دانشجویان تشکیل می دادند که شهید علم الهدی، دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد، یکی از شاخص ترین شهدای هویزه به شمار می رود.

دکتر غلامرضا غفاری با اشاره به قدردانی از زحمات کلیه همکاران دانشگاهی در پایان نیمسال تحصیلی 98-97 خاطرنشان کرد: علیرغم مشکلات فعلی در کشور و وجود شرایط حساس کنونی، شاهد جو نسبتاً آرام و حاکمیت آرامش در مراکز آموزش عالی کشور هستیم که این آرامش مدیون تلاش همکاران است.

وی به دو رخداد بزرگ فرهنگی در نیمسال تحصیلی اخیر اشاره کرد و گفت: برگزاری مرحله ملی جشنواره قرآن و عترت دانشجویی و نیز جشنواره ملی حرکت، دو دستاورد بزرگ بود که حاصل تلاش همکاران فرهنگی در دانشگاه های کشور است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از بخش بین المللی جشنواره ملی حرکت امسال به عنوان وجه شاخص و ممتاز این جشنواره نام برد و گفت: مشارکت 22 هزار دانشجوی خارجی برای حضور در بخش بین الملل جشنواره ملی حرکت هم موجب افتخار و مباهات ما و هم باعث جذابیت دوچندان این جشنواره برای دانشجویان بود که نهایتاً پس از ارزیابی آثار علمی این دانشجویان، 88 دانشجوی خارجی در جشنواره حضور یافتند.

 غفاری به کاهش تنوع فعالیت های فرهنگی دانشگاه های کشور در ابتدای سال تحصیلی به دلیل مصادف شدن با ایام سوگواری امام حسین (ع) اشاره کرد و گفت: پس از پایان ماه صفر، شاهد رشد 31 درصدی فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان تا ایام شانزده آذر بودیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: جنس مسایل فرهنگی و اجتماعی به گونه ای است که هیچ گاه نمی توان برای آن انتهایی قائل شد، بلکه باید همواره در انجام کار فرهنگی، هوشمندانه، پویا و زنده گام برداشت.

غفاری با بیان اینکه در بیشتر مناطق دانشگاهی حداقل یک نشست با حضور معاونان فرهنگی منطقه برگزار شده، اظهار کرد: از مزایای تشکیل جلسات منطقه ای، انتقال یکپارچه‌ی مسایل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها به وزارت و اجماع در بحث بودجه است.

در ادامه مهندس محمدهادی عسکری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مظلوم هویزه، اظهار امیدواری کرد عنایت و محبت شهدا در تمام مراحل زندگی ما جاری و ساری باشد.

وی با اشاره به ایده تشکیل دانشگاه اجتماعی و دانشگاه موثر عنوان کرد: هدف از ارائه این ایده اینست که تمام فعالیت ها و کنش هایی که در حوزه ستادی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم شکل می گیرد، ذیل دانشگاه اجتماعی و دانشگاه موثر و مسئولیت اجتماعی دانشگاه باشد.

 عسکری تصریح کرد: دانشگاه باید در کنار جامعه باشد و با توجه به مشکلات کنونی، مکرر از دانشگاه ها برای حل مشکلات اجتماعی مطالبه کمک می شود که تشکیل دانشگاه اجتماعی می تواند در این زمینه گره گشا باشد.  

وی دانشگاه را قلب تپنده‌ی جامعه دانست و گفت: این بدان معناست که معاونت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها باید با تراز نگه داشتن دانشجویان و آماده کردن شرایط و بستر درون دانشگاه، امکان عملکرد مناسب برای سایر معاونت ها را فراهم کنند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار داشت: اگر در معاونت فرهنگی دانشگاه ها شرایطی فراهم شود که دانشجو خود را سهامدار دانشگاه بداند، هم فعالیت های فرهنگی از جنس فعالیت مشارکتی خواهد شد و هم در کاهش هزینه ها موثر خواهد بود.  

عسکری افزود: آستانه تحمل معاونت ها و مدیریت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها باید بالا باشد؛ سازمان معاونت فرهنگی و اجتماعی هم یاددهنده و هم یادگیرنده است و رسالت ما مدیران فرهنگی، هم آگاهی‌بخشی به دانشجویان و هم تلاش برای کاهش اشتباهات سهوی آنان است.

وی با تاکید بر اینکه در فعالیت های دانشگاهی باید قانون وجود داشته باشد، گفت: هرچه از طریق گفتگو بتوانیم اعتمادآفرینی کنیم فضای دانشگاه را به فضای ایده آل خود نزدیک تر کرده ایم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وجود خلاقیت در برنامه‌های فرهنگی را لازمه کار فرهنگی دانست و افزود: وجود خلاقیت در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی هم مشارکت دانشجو را بیشتر می‌کند و هم شادابی و طراوت فرهنگی را به دنبال دارد.

عسکری تصریح کرد: وقتی فضای فرهنگی برای فعالیت در دانشگاه وجود داشته باشد، دانشجو به نگاه عقلانی می رسد، در لایه های مختلف جامعه کنکاش می کند و حیات سیاسی و فرهنگی و اجتماعی می یابد.

وی به مشکلات کلی موجود در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی وظیفه ما مدیران آن است که تسهیل گر شرایطی باشیم تا دانشجو اخلاقی فکر و عمل کند و با مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی، برای خود، دانشگاه و جامعه تولید ارزش کند.

دکتر علیرضا عبداللهی نژاد مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص نقش رسانه‌های جدید در تشریح و تبیین دستاوردهای دانشگاه ها و به ویژه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها اظهار کرد: نزدیک‌ترین ارتباطات اداره کل روابط عمومی وزارت علوم در کنار سایر معاونت های این وزارتخانه، با معاونت فرهنگی و اجتماعی است؛ چراکه جنس کار روابط عمومی و حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی بسیار به یکدیگر نزدیک است.

وی افزود: اگر رسانه را یک ابزار فرهنگی در نظر بگیریم می توان زمینه های همکاری مشترک میان این دو تعریف کرد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: تا یک دهه پیش، برای ایجاد یک جریان در حوزه فرهنگ، نیاز به رسانه‌های متنی و سنتی داشتیم، ولی امروزه می توان با بهره‌گیری از رسانه های فضای مجازی با توجه به ویژگی های ذاتی که این رسانه های جدید دارند، با سرعت و مخاطب بیشتر، اخبار را نشر داد.

عبداللهی نژاد تصریح کرد: عصر رسانه‌های مجازی، از ارتباطات سلسله‌مراتبی که موجب دلزدگی مخاطب می‌شود پیشگیری کرده و به راحتی می توان از آنها برای الگوسازی و تشریح فعالیت‌های حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: اگر از ابزار رسانه‌ای به عنوان تریبونی برای عرضه‌ی دستاوردهای خودمان استفاده نکنیم، دیگران در خارج از دانشگاه با اهداف و جریان‌های فکری خود با ابزارهای رسانه‌ای سنتی و جدید، برای ما تصمیم‌گیری خواهند کرد.

مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: با تغییراتی در وبسایت وزارتخانه، در صدد آن هستیم تا با کاهش اخبار حوزه ستادی وزارت، به بازنمایی اخبار دستاوردهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بیشتر پرداخته شود.

بنا به این گزارش، در ادامه این نشست، معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های جندی شاپور دزفول، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم و فنون دریایی خرمشهر، صنعتی شهدای هویزه و خاتم الانبیاء بهبهان به ارائه گزارشی از برنامه های فرهنگی دانشگاه و بیان پیشنهادها و نظرات فرهنگی خود پرداختند.

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.