مرکز آزفا نقش مهمی در تحقق اهداف پروژه بین المللی سازی دانشگاه دارد

شناسه : 2131239

مرکز آزفا نقش مهمی در تحقق اهداف پروژه بین المللی سازی دانشگاه دارد


مسئول مرکز آزفا دانشگاه ؛

مسئول مرکز آزفا دانشگاه ؛

مرکز آزفا نقش مهمی در تحقق اهداف پروژه بین المللی سازی دانشگاه دارد

 

مسئول مرکز آزفا (مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان) دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: با تعریف ماموریت های ویژه این مرکز نقش مهمی در تحقق اهداف پروژه بین المللی سازی دانشگاه دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر داوود پورمظفری در این باره بیان کرد: مرکز آزفا دو سال قبل شروع به کار کرد اما در آغاز مجوز رسمی فعالیت از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را نداشت؛ به این دلیل وقفه ای در فعالیت های مرکز رخ داد تا مجوزهای لازم اخذ گردید و در حال حاضر جزو 16 مرکز دارای مجوز کشور است.

وی با بیان اینکه مرکز آزفا دانشگاه تاکنون حدود 85 دانشجوی متقاضی تحصیل در دانشگاه را آموزش داده که همگی اتباع کشور عراق هستند، بیان کرد: اکنون نیز 15 زبان آموز در حال تحصیل هستند و دفتر همکاری های علمی و بین الملل نیز در حال انجام کارهای کنسولی تعدادی دیگر از دانشجویان است.

مسئول مرکز آزفا دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص برنامه های آتی این مرکز، تصریح کرد: تا پایان امسال برنامه منظمی برای مرکز تدوین شده که یکی از این برنامه ها حضور دانشجویان از دانشگاه چالرز پراگ کشور چک است.

پورمظفری، اضافه کرد: در تفاهم نامه منعقد شده سال قبل میان دو دانشگاه مقرر شد تبادل دانشجو صورت گیرد اما به دلایلی آماده نبودن برخی از بسترهای لازم، این تفاهم نامه اجرایی نشد و الان با آماده کردن شرایط لازم حدود هفت دانشجوی ایران شناس در دانشگاه شهید چمران اهواز آموزش یک ماهه زبان فارسی را می گذرانند و پس از آن در کلاس های دانشکده ادبیات شرکت می کنند.

وی، گفت: مرکز آزفا همچنین مساله برپایی مدرسه زمستانی را دنبال می کند و امیدواریم در طرحی مشترک با مرکز آزفا دانشگاه اصفهان بتوانیم حدود 30 نفر علاقه مند به یادگیری زبان فارسی و گردشگر فرهنگی را جذب کنیم.

مسئول مرکز آزفا دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: توسعه کمی و کیفی مرکز آزفا از دیگر برنامه هایی است که امیدواریم بتوانیم با حمایت های معاونت آموزشی دانشگاه این کار را انجام دهیم و با حضور دانشجویان خارجی بخشی از طرح بین المللی سازی دانشگاه را اجرایی نماییم.

پورمظفری در بخش دیگری از صحبت های خود، عنوان کرد: مرکز آزفا نقش واسط میان دفتر همکاری های علمی و بین الملل و دانشکده ها را بر عهده دارد؛ دفتر همکاری ها مسئول برقرار ارتباط با کشورهای دیگر، بیان ظرفیت ها و انعقاد تفاهم نامه و ... است و مرکز آزفا نیز افراد متقاضی را تحت عنوان زبان آموز آموزش می دهد تا بر اساس نیازهایی که دارند در دانشکده ها تحصیل کنند.

وی بیان کرد: مرکز آزفا تاکنون میزبان دانشجویانی از کشور عراق بوده است و با توجه به اشتغال آنها در کشور خود و اینکه تنها می توانند زمان محدودی را در ایران باشند، آموختن زبان فارسی نسبت به کسانی که در ایران اقامت دارند می تواند برای این افراد دشوار تر باشد.

مسئول مرکز آزفا دانشگاه شهید چمران اهواز، افزود: از این رو به معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیشنهاد شد دانشگاه مرکز آزفا را در جنوب کشور عراق راه اندازی نماید تا اتباع این کشور زبان فارسی را در کشور خود بیاموزند؛ بسیاری از دانشگاه های کشور مرکز آموزش زبان فارسی را به سایر کشورها برده اند و ما نیز می توانیم این کار را انجام دهیم.

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.