فعالیت 100 نشریه مجوزدار دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز

فعالیت 100 نشریه مجوزدار دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه خبر داد؛

فعالیت 100 نشریه مجوزدار دانشجویی در دانشگاه شهید چمران اهواز

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: تعداد نشریات دانشجویی دارای مجوز این دانشگاه از 63 نشریه در سال 95 به 100 نشریه در سال 96 رسیده است .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر عبدالرحیم هوشمند، گفت: دانشگاه در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی واحدی مستقل با نام «واحد نشریات دانشگاهی» دارد که سال‌ها پیش در قالب یک واحد کوچک در معاونت دانشجویی و به عنوان زیرمجموعه اداره کل فرهنگی و فوق‌برنامه، فعالیت خود را آغاز کرد که پس از تشکیل واحد مستقل معاونت فرهنگی و اجتماعی توانست به مجموعه فعالیت‌های انجام‌شده رنگ و بویی تازه ببخشد .

وی ادامه داد: واحد نشریات دانشگاهی معاونت فرهنگی و اجتماعی در واقع بستری است برای انجام فعالیت‌های علمی - تخصصی، فرهنگی - هنری و اجتماعی - سیاسی دانشجویان و دانشگاهیان در قالب نشریه. این واحد که اغلب مخاطبان آن دانشجویان هستند در حال حاضر با جذب دانشجویان فعال توانسته در چارچوب قوانین و آیین‌نامه‌های ابلاغی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور پر کردن بخشی از اوقات فراغت دانشجویان به درخواست آنان برای صدور مجوز نشریه رسیدگی نماید .

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، افزود: کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه تاکنون مجوز انتشار و فعالیت 100 نشریه دانشجویی را صادر کرده که در قالب فصلنامه، ماهنامه، گاهنامه و... در سطح دانشگاه شهید چمران اهواز منتشر می‌شوند .

هوشمند، ادامه داد: از جمله مهم‌ترین وظایف بخش نشریات دانشگاهی می‌توان به تشکیل جلسات کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی به منظور بررسی طرح‌ها و ایده‌ها و صدور مجوز انتشار نشریات در زمینه‌های مختلف، نظارت بر عملکرد نشریات و رسیدگی به درخواست دانشجویان فعال در حوزه  نشریات دانشگاهی و نیز رسیدگی به پرونده نشریات متخلف و برخورد قانونی با مدیران مسئول، رسیدگی به درخواست صدور مجوز انتشار نشریه دانشگاهی- دانشجویی، برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی مانند خبرنگاری، روزنامه‌نگاری، طراحی صفحه و... برای کلیه علاقه‌مندان، حمایت مادی و معنوی از نشریات دانشگاهی و ارسال نشریات دارای مجوز به اداره چاپ و انتشارات دانشگاه برای چاپ و توزیع در بخش‌های مربوطه و شناسایی نشریات فعال و برگزاری جشنواره دانشجویی درون‌دانشگاهی به منظور انتخاب نشریات برتر برای شرکت در جشنواره سالانه نشریات دانشجویی کشور اشاره کرد .

 وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: در سال 96 یک هزار و 60 برنامه در حوزه کانون‌های فرهنگی، هنری، مذهبی، اجتماعی، تشکل‌های اسلامی، انجمن‌های علمی دانشجویی، نشریات، خوابگاه‌ها و دفتر فعالیت‌های قرآنی این دانشگاه، برگزارشده است .

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه در حال حاضر این دانشگاه 57 انجمن علمی دانشجویی دارد، اظهار کرد: این انجمن‌ها در حوزه‌های ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد و علوم اجتماعی، الهیات و معارف اسلامی، تربیت بدنی و علوم ورزشی، دامپزشکی، کشاورزی، علوم، علوم تربیتی و روان‌شناسی، علوم ریاضی و کامپیوتر، مهندسی، علوم آب، هنر و علوم زمین فعالیت دارند .

هوشمند، تصریح کرد: همچنین هشت کانون فرهنگی – هنری  شامل کانون ادبی، کانون تئاتر، کانون عاشورا و شهدا، کانون حریم حیا، کانون فیلم و عکس، کانون قرآن و عترت، کانون انتظار و کانون هنرهای تجسمی نیز در دانشگاه شهید چمران اهواز فعالیت دارند .

وی، اظهار کرد: کانون‌های فرهنگی، هنری به منظور پاسخ‌گویی به نیازهای فرهنگی، دینی، ادبی و هنری دانشجویان علاقه‌مند و رشد خلاقیت‌های آنان، سامان بخشیدن به فعالیت‌های داوطلبانه‌ی دانشجویی، هدایت این فعالیت‌ها در راستای تقویت ارزش‌های متعالی ایرانی و اسلامی و ارتقای سطح همکاری جمعی و گسترش و تعمیق فرهنگ مشارکت فعالیت می‌کنند .

وی، گفت: اهم فعالیت‌های این کانون‌ها شامل شرکت در همایش ملی رویش، برگزاری دوره‌ی آموزشی ادبی (شعر و داستان)، برگزاری دوره‌ی آموزشی تئاتر (مقدماتی و پیشرفته)، برگزاری دوره‌ی آموزشی سینما (مقدماتی و پیشرفته)، همایش عاشورائیان، ایجاد کارگاه‌های مهارت و کارآفرینی و نمایش فیلم‌های بلند و کوتاه است .

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار داشت: با احساس ضرورت و نیاز به بسط فعالیت‌های اجتماعی دانشجویی، کانون‌های اجتماعی این معاونت از شهریورماه سال 93 با تغییر و گسترش نمودار سازمانی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، زیر نظر مدیریت امور اجتماعی به‌طور مستقل فعالیت خود را آغاز کرد .

وی این کانون ها را شامل ایران‌شناسی و گردشگری، همیاران سلامت، خلاقیت و سرگرمی، آسیب‌شناسی اجتماعی، هلال‌احمر، محیط‌زیست، خیریه‌ی قدم، مطالعات زنان و گفتگو دانست و افزود: کانون های "همیاران سلامت"، "مطالعات زنان" و "خلاقیت و سرگرمی" در سال 96 به تعداد کانون های اجتماعی افزوده شده اند. مجموعه کانون های اجتماعی دانشگاه، بسترهایی برای پرداختن دانشجو به فعالیت‌های اجتماعی در کنار امور آموزشی را فراهم می‌کنند .

هوشمند، ادر ادامه درباره برنامه‌های شاخص سال قبل معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، عنوان کرد: اهمّ این فعالیت ها شامل برگزاری نخستین جشنواره استانی فیلم‌های موبایلی دانشجویی دانشگاه‌های خوزستان با عنوان "تابش"، شرکت کانون‌های فرهنگی در جشنواره کشوری "رویش"، برگزاری جشنواره دانشگاهی و کشوری "حرکت"، شرکت در جشنواره کشوری نشریات دانشگاهی، برگزاری هفته مدیریت سبز دانشگاه و برگزاری جشنواره علوم زمین در دانشگاه بوده است .

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز از برگزاری انتخابات "الکترونیک" انجمن‌های علمی و کانون‌ها برای نخستین بار از طریق سامانه جامع معاونت فرهنگی در این دانشگاه خبر داد و گفت: شرکت در مسابقات المپیاد ریاضی کشوری، جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه، برگزاری کنگره ملی طب اسب ایرانی، نشست تخصصی تاثیر سد گتوند بر شوری آب رودخانه کارون، نشست بررسی رحم‌های اجاره‌ای و... از دیگر برنامه‌های مهم برگزارشده توسط این معاونت در سال 96 می‌باشد .

آدرس کوتاه :