شهید صدرالدین نحوی؛ دانشجوی رشته بیولوژی

شهید صدرالدین نحوی؛ دانشجوی رشته بیولوژی


شهید صدرالدین نحوی؛ دانشجوی رشته بیولوژیشهید صدرالدین نحوی دانشجوی بیولوژی دانشگاه شهید چمران اهواز سال 1338 در شهرستان بهبهان متولد شد و در 19 شهریورماه سال 1357 توسط ساواک آبادان به شهادت رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، به همت دفتر امور شاهد و ایثارگر این دانشگاه زندگی‌نامه این شهید عالی‌قدر گردآوری‌شده که در ادامه می‌خوانید .

حاج حبیب نحوی برادر شهید در مورد شهید صدرالدین نحوی و خصوصیات اخلاقی او و نحوه‌ی شهادتش می‌گوید: شهید صدرالدین در امور مسجد و مسائل معنوی و امور انقلاب بدون نظر مرجع تقلید خودکاری را انجام نمی‌دادند.

بر اثر فعالیت شدید در دانشگاه بارها بازداشت‌شده بود و سرانجام در مسیر بازگشت از سوسنگرد و پس از سخنرانی و تبلیغات انقلابی موردحمله‌ی نظامیان قرارگرفته و به شهادت رسید. شهید محمدکاظم برادر شهید صدرالدین که همراه او بود هم به‌شدت از چندین جای دست‌وپا  و  سر مصدوم  و با خونریزی و به حالت اغما به بیمارستان آورده می‌شود که بعد از تلاش‌های فراوان پرستاران و کارکنان و پزشکان بیمارستان رازی اهواز (آقای دکتر یوسفیان ) شهید محمدکاظم نجات پیدا می‌کند.

او پس از بهبودی در بیمارستان با اطلاعیه‌های امام و پرسش‌ها دقیق چگونگی پیشرفت و پیروزی انقلاب را پیگیری می‌کرد و با عشق و علاقه‌ای که به امام و انقلاب و اسلام داشت با وجود اطلاع غیرمستقیم  از شهادت صدرالدین بردبارانه و صبری غیرقابل وصف چهره‌ای باز و مصمم و مقاوم داشت. شهید محمدکاظم پس از بهبودی نسبی و ترخیص از بیمارستان و درحالی‌که محدودیت حرکت زانوی راست داشت  با عشق به پاسداری از ارزش‌های اسلامی و شهادت در زمره اولین گروه عاشقانه و با قلبی مطمئن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌پیوندد.   او از اولین روز دفاع مقدس داوطلبانه در آغاز حمله دشمن بعثی به دفاع می‌شتابد  و در3/7/59 در جبهه بستان, با رقص خونین, خندان و شادان پای کوپان با سینه و دست‌وپا در پیش رو تقدیم  جانان به دیدار و آغوش حق‌تعالی می‌شتابد و به فیض رفیع شهادت نائل می‌گردد.

آدرس کوتاه :