سومین نشست شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خوزستان برگزار شد

سومین نشست شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خوزستان برگزار شد


سومین نشست شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خوزستان برگزار شد


سومین نشست شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان عصر امروز -چهارشنبه 4/8/90- در دانشگاه آزاد اسلامی با حضور اکثریت اعضا و میهمان ویژه نشست سردار اسحاقی فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان به ریاست دکتر مخبردزفولی رییس این شورا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز، در ابتدای این نشست، دکتر شکوه فر رییس دانشگاه آزاد اسلامی اهواز ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه، گفت: به منظور اثربخشی اقدامات فرهنگی می بایست امور فرهنگی را در متن اقدامات دانشگاه ها قرار دهیم نه در حاشیه؛ که دانشگاه آزاد اسلامی نیز تلاش دارد تا در همین راستا گام بردارد.

در ادامه دکتر علوی فاضل دبیر منطقه 6 دانشگاه آزاد به بیان اقدامات دانشگاه پرداخت و گفت: ارائه واحد «وصایای امام خمینی» به صورت درس اختیاری و بدون شهریه به دانشجویان این دانشگاه و نیز درس «مبانی دفاع مقدس» که سه سال است در دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شده و تاکنون 20 هزار دانشجو این درس را گذرانده اند، از جمله تلاشهای فرهنگی صورت گرفته توسط این دانشگاه می باشد.

در ادامه این نشست، دکتر علیرضا مخبردزفولی رییس شورای هماهنگی فعالیتهای فرهنگی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خوزستان با اشاره به بعضی مناسبت های مهم پیش رو، خواستار برنامه ریزی برای بزرگداشت آنها در سطح دانشگاه های استان خوزستان شد و اظهار داشت: اولین مناسبت 13 آبان است که گرچه صبغه دانش آموزی آن معمولا غالب است ولی امسال با توجه به خیزش های اسلامی در منطقه و عنوان این روز که «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» است باید برنامه ریزی وسیعی در جهت استفاده از این مناسبت برای تحلیل جریان قوی مبارزه با استکبار جهانی در منطقه در دانشگاه های استان صورت گیرد و در عین حال زمینه های لازم برای حضور باشکوهتر و منسجم تر دانشگاهیان در راهپیمایی 13 آبان فراهم گردد.

دکتر مخبردزفولی افزود: در دهه مبارکه ولایت از عید سعید قربان تا عید عظیم غدیر که نامگذاری مخصوص خود را دارد نیز لازم است هم به دلیل وظایف شیعه بودن و هم برای مقابله با جریان انحرافی وهابیت برنامه ریزی شکلی و محتوایی در این دهه صورت گیرد.

وی همچنین از رؤسا و معاونان فرهنگی دانشگاه های استان خواست که از اکنون برنامه مدون و هدفمندی را برای بزرگداشت محرم حسینی و عاشورا خصوصا در زمینه به راه اندازی هیات های عزاداری دانشگاهیان در روز عاشورا داشته باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه سخنانش از معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه ها خواستار آن شد که گزارش عملکرد استقبال از دانشجویان جدیدالورود خود را به صورت متمرکز و به شکل مشروح و مصور به دبیرخانه شورا ارسال نمایند.

دکتر مخبردزفولی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر بحث کرسی های آزاداندیشی اظهار داشت: آیین نامه ای در این مورد از سوی وزارت علوم به دانشگاه های سراسر کشور ارسال شده که چنانچه نیاز به تکمیل یا توضیح دارد، از سوی معاونت های فرهنگی دانشگاه ها تکمیل و به آیین نامه ای برای شوراهای فرهنگی تبدیل شود.

وی با اشاره به ناخرسندی مقام معظم رهبری از عدم اجرای تاکیدات ایشان در راه اندازی کرسی های آزاداندیشی دینی افزود: این شکوه رهبری باید غصه همه مخاطبین آن خصوصا رؤسا و معاونان فرهنگی دانشگاه ها باشد و واقعا در دوره مسئولیت دولتی که با سر دادن شعارهای ارزشی و ولایی به میدان آمده است و با وجود مدیریت های ولایی در دانشگاه ها، عدم اجرای این دستور مؤکد، اصلا توجیه پذیر نیست.

دکتر مخبر دزفولی در پایان سخنانش از رؤسا و معاونان دانشگاه‌های استان خواست با توکل بر خدا و رفع موانع و با تدبیر و شجاعت، این دستور رهبری را اجرایی کنند.

در ادامه این نشست، سردار اسحاقی فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی دشمن به تهدید نرم و فرهنگی روی آورده است، اظهار داشت: اکنون صحنه نبرد دشمن در ابعاد گوناگون اجتماعی، فرهنگی، دینی، سیاسی و... تغییر یافته است اما متاسفانه ما هنوز نتوانسته ایم پابه‌پای پیشرفت در حوزه فناوری، در حوزه فرهنگی نیز آنچنان به‌طور کامل عمل کنیم.

وی افزود: ماموریت نیروی انتظامی «اجتماعی» است و سعی ما بر این است تا در حوزه پیشگیری انتظامی، پیشگیری اجتماعی را نیز به انجام برسانیم که در همین راستا می‌بایست تمام گروه های تاثیرگذار اجتماعی و نخبگان را در جریان آسیب‌های اجتماعی قرار دهیم تا به آموزش همگانی به خصوص به قشر جوان و دانشجو به عنوان حساس‌ترین قشر در برابر تهاجمات فرهنگی غرب- بپردازند.

سردار اسحاقی در زمینه فعالیت هایی که نیروی انتظامی به طور فعال و اثرگذار می تواند وارد عمل شود، بیان داشت: در زمینه نفوذ جریان های نوظهور مانند عرفان های کاذب و پدیده شیطان‌پرستی، موضوع پوشش و حجاب، بحث مصرف مواد روانگردان و برخی اردوهای دانشجویی که غالبا بدون اطلاع دانشگاه مربوطه و خانواده ها انجام می شوند، نیروی انتظامی می تواند به‌خوبی وارد عمل شده و به تقویت فرهنگ عمومی بپردازد.

گفتنی است در پایان این نشست، اعضای شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان به بررسی آیین نامه برگزاری کرسی های آزاداندیشی و بحث و تبادل نظر پرداختند. همچنین مدیران و معاونین فرهنگی دانشگاه ها گزارش مختصری از فعالیت های دانشگاه مربوطه درمورد کرسی های آزاداندیشی ارائه دادند و مقرر شد در نشست آتی این شورا به بررسی موضوع عفاف و حجاب پرداخته شود و در عین حال گزارش برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه های استان نیز در جلسه آینده ارائه شود.

آدرس کوتاه :