زبان و ادبیات فارسی همواره سرشار از الگوهای اخلاقی و انسانی است

زبان و ادبیات فارسی همواره سرشار از الگوهای اخلاقی و انسانی است


معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تأکید کرد؛

زبان و ادبیات فارسی همواره سرشار از الگوهای اخلاقی و انسانی است

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز، با اشاره به اینکه زبان و ادبیات فارسی همواره سرشار از الگوهای اخلاقی و انسانی بوده، گفت: نظام آموزشی ما از دیرباز صفات انسانی و اخلاقی را در اولویت اهداف خود قرار داده و در همه مقاطع تحصیلی تلاش شده این اهداف به کمک برنامه‌های درسی محقق شود .     

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر عبدالله پارسا در دومین همایش آسیب‌شناسی درس نامه‌های رشته زبان و ادبیات فارسی که امروز چهارشنبه، 25 بهمن‌ماه در آمفی‌تئاتر قیصر امین پور دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد، اظهار کرد: استادان دانشگاه باید تحقق رسالت‌های زبان و ادبیات فارسی را سرلوحه عمل و در صدر اولویت‌های خود قرار دهند تا پاسخگوی نیازهای امروز جامعه باشد .      
وی با تأکید بر نقش بیشتر زبان و ادبیات فارسی در تحقق این هدف نسبت به سایر رشته‌ها، عنوان کرد: زبان و ادبیات فارسی همواره مهم‌ترین نقش را در برنامه‌ریزی درسی ایران داشته و معرفی شخصیت‌ها و الگوها و مشاهیر و انتقال پیام‌های اخلاقی و انسانی و اجتماعی همواره در قالب ادبیات فارسی شکل‌گرفته است .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: این مسئولیت باید موردتوجه عالمان این حوزه و کسانی که در آن تحقیق و تدریس می‌کنند و به ویژه اساتید دانشگاه باشد و تحقق رسالت‌های زبان و ادبیات فارسی را سرلوحه عمل و در صدر اولویت‌های خود قرار دهند تا پاسخگوی نیازهای امروز جامعه باشد .
پارسا ادامه داد: آنچه که امروز به عنوان یک خطر بسیار جدی در جامعه وجود دارد، خلأ الگوهای انسانی و رفتاری است که موجب شده دامنه ناهنجار‌ی‌های اجتماعی در سطح جامعه گسترش پیدا کند. ادبیات معاصر خالی از نامداران برجسته نیست و از هر کدام از آثار این افراد می‌تواند به عنوان یک درس، نقش تعلیمی خود را ایفا کند .    
وی تصریح کرد: در بازنگری برنامه‌های درسی زبان و ادبیات فارسی، باید متن و محتوای کتب درسی و پیام‌هایی که باید به واسطه این دروس به مخاطبان منتقل شود، موردتوجه قرار گیرد و در انتخاب و سازماندهی محتوای کتب درسی توجه کافی شود. از نکات اصلی این رشته، درس فارسی عمومی است که تمام دانشجویان مقطع کارشناسی در تمام رشته‌ها باید آن را بگذرانند و نیازمند دلسوزی و توجه بیشتری است .  
در ادامه دکتر قدرت قاسمی‌پور دبیر علمی این همایش اظهار کرد: این دومین همایش آسیب‌شناسی درس نامه‌های زبان و ادبیات فارسی است و اولین همایش سال گذشته در نیشابور برگزار شد .       
وی افزود: در همایش سال گذشته هفت نفر از اساتید و صاحب‌نظران گرد هم آمدند و حاصل آن همایش مجموع مقالاتی بود که در مجله زبان و ادبیات فارسی معاصر به چاپ رسید ولی ما امسال چیزی فراتر از آن می‌خواهیم و آن این است که این مقالات تنها در مجله چاپ نشوند بلکه توسط وزارت‌خانه موردتوجه قرار گیرند و در برنامه‌های درسی اعمال شوند .

گفتنی است در ادامه تفاهم‌نامه‌ای میان پژوهشگاه ملی آسیب‌شناسی درس نامه‌های رشته زبان و ادبیات فارسی و دانشگاه شهید چمران اهواز، منعقد شد.

آدرس کوتاه :