دکتر حسین جلودارزاده: پژوهش در حوزه هنر تلاش برای رازگشایی از معماهای پیچیده‌ است

شناسه : 2106249

دکتر حسین جلودارزاده: پژوهش در حوزه هنر تلاش برای رازگشایی از معماهای پیچیده‌ است

 

 

دکتر حسین جلودار‌زاده معاون پژوهش و فناوری و ارتباط با جامعه دانشکده هنر شوشتر دانشگاه شهید چمران اهواز در یادداشتی کوتاه به مناسبت هفته پژوهش و فناوری، به موضوع پژوهش در هنر پرداخت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در متن این یادداشت آمده است:

هنر در شکل ناب خویش لایه‌های تودرتویی دارد که به‌آسانی به صحنه در‌نمی‌آید و همانند گنجینه‌ای پنهان بایستی آن را جست و از زیر خرمن‌ها راز واگویه نشده بیرون کشید.

پژوهش در حوزه هنر تلاش برای رازگشایی از معماهای پیچیده‌ای است که در متن خاموش اثر هنری ساخته و پرداخته‌شده و زندگی نهانی دارند.

حال اگر گَرد زمان‌بر تارکش نشسته باشد، کار را دشوارتر می‌سازد. برای مثال کشف پیام‌های مندرج در تابلوهای نقاشی سوررئال و اکسپرسیون و مدرنیستی و پست‌مدرنیستی و قیاس آن با یکدیگر ذهنی شکاک و نگاهی نافذ می‌خواهد که جز از درون ذهن خبره تراوش نمی‌نماید.

اثر هنری در بطن خویش و به زبان ویژه، بیانگر بخش مهمی از سیر تحول بشر در همه ارکان وجودی است و معدن بی‌پایانی از الفاظ و معانی و به تعبیری دریابی بی‌کران از صورت و معناست.

نقاشی، عکاسی، معماری، موسیقی، سینما، گرافیک و ادبیات و ... هر یک به فراخور ویژگی‌های انحصاری و نیز مشترک خود سال‌های مدیدی است از یک‌سو عقل و احساس و عواطف هنرمندان را متأثر و بالنده ساخته و از سوی دیگر مخاطبان بی‌شمار خویش را برمدار رابطه‌ای عمیق و ناگسستنی گرد خود جمع آورده است.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.