دکتر اکبری زاده: مراکز نوآوری در هر کشور از ارکان کلیدی توسعه دانش و تبدیل آن به ثروت است

شناسه : 2077521

دکتر اکبری زاده: مراکز نوآوری در هر کشور از ارکان کلیدی توسعه دانش و تبدیل آن به ثروت است

 

 

رئیس مرکز نوآوری و خلاقیت دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: مراکز نوآوری در هر کشور یکی از ارکان کلیدی برای توسعه دانش و تبدیل آن به ثروت می‌باشند و در چرخه نوآوری، حلقه اتصال پژوهش و فناوری با کارآفرینی به شمار می‌آیند.

دکتر غلامرضا اکبری زاده به مناسبت هفته پژوهش و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه، اظهار کرد: هدف اصلی مراکز نوآوری و خلاقیت، آموزش و گسترش تفکر نوآورانه و حمایت از افراد نوآور و خلاق می‌باشد. باوجوداینکه سال‌هاست از حضور مراکز رشد فناوری (به عنوان اولین حلقه حمایت از کسب‌وکارهای فناور) در کنار دانشگاه‌ها می‌گذرد، وجود حلقه مفقوده‌ای بین این مراکز و دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی آن‌ها که بتواند فناوری‌های نوین را به محیط کسب‌وکار منتقل نماید احساس می‌شود.

وی ادامه داد: مراکز نوآوری، محیط‌ مناسبی برای پرورش ایده‌های نو و کاربردی هستند که با وجود تعامل سازنده با محیط‌های دانشگاهی، می‌توانند نقش حلقه اتصال دانشگاه با مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را ایفا نمایند. یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت اقتصاد دانش بنیان، ایجاد اکوسیستمی است که ایده پردازی و خلاقیت نیروهای متخصص را به سوی محصولات دانش بنیان هدایت نماید؛ در این راستا، لازم است چرخه‌ی  تقویت نوآوری تشکیل گردد، که به ترتیب شامل آموزش، پژوهش، توسعه فناوری و کارآفرینی است.

رئیس مرکز نوآوری و خلاقیت دانشگاه شهید چمران اهواز، اشاره کرد: مراکز نوآوری بستر مناسبی را برای پشتیبانی و تقویت ایده‌های نوپا فراهم می‌آورند تا ایده‌هایی پخته‌تر و کارآمدتر جهت ورود به مراکز رشد ایجادشده و کیفیت خروجی این مراکز نیز ارتقا یابد؛ درواقع نوآوری را می‌توان توانایی مدیریت خلاق بر دانش دانست به نحوی که از طریق رسیدن به یک محصول یا خدمت جدید بتواند پاسخگوی تقاضای نیازهای موجود در جامعه باشد.

اکبری زاده، افزود: بدین ترتیب، فناوری‌های توسعه‌یافته در این مراکز که برآمده از ایده‌های خلاقانه استادان و دانشجویان است، می‌توانند در راستای نیازهای کسب‌وکارها و صنایع بزرگ، سازمان‌های خصوصی و دولتی  منطقه جهت‌دهی شوند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز هدف از ایجاد مرکز نوآوری در این دانشگاه را همسو باسیاست‌های تعیین‌شده برای مراکز  نوآوری در کل کشور دانست و تصریح کرد: گسترش توانایی مدیریت خلاق بر دانش و برنامه‌های انگیزشی برای ترویج تفکر نوآورانه و حمایت از ایده‌های خلاق و نوآورانه از اهداف تشکیل این مرکز است.

وی افزود: همچنین با تعامل سازنده این مرکز با کسب‌وکارها و صنایع کوچک و بزرگ استان و حتی کشور و بهره‌مندی از تجربیات نیروهای خلاق فعال در آن‌ها، محیط مناسبی برای پرورش ایده‌های کاربردی و خلاقانه کارشناسان صنایع با استفاده از پتانسیل‌های موجود در دانشگاه و نیز تزریق مجدد ایده‌های پخته و راهگشا به صنعت فراهم‌شده و بسترسازی مناسبی برای تأسیس شرکت‌های دانش بنیان و نیز ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانش‌آموختگان دانشگاهی در زمینه‌های موردنیاز صنایع منطقه ایجاد می‌گردد.

استادیار گروه برق، دانشگاه شهید چمران اهواز درباره اهداف مرکز نوآوری و خلاقیت، گفت: توسعه فرهنگ نوآوری در استان و کشور شامل تشویق نگرش دانش بنیان در حل مشکلات ، تقویت حلقه ارتباطی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با صنایع / سازمان‌ها و شکل‌گیری الگوی جدیدی از اتصال دانش‌محور بین دانشگاهیان و کسب‌وکار و حمایت مادی و معنوی از ایده پردازی های خلاقانه و توسعه  محصولات دانش بنیان ازجمله اهداف کلان مرکز است.

اکبری زاده، اظهار کرد: در راستای تحقق این اهداف کلان، اهداف خرد نیز شامل توانمندسازی نیروهای متخصص و خلاق جهت توسعه و تجاری‌سازی محصولات دانش بنیان و گسترش کارآفرینی،  ایجاد بستر مناسب برای طرح مشکلات و نیازمندی‌های سازمان‌ها و صنایع، و ارائه آن‌ها به دانشگاهیان، تشویق ایده پردازی نوآورانه و دانش‌محور در دانشگاه و در صنایع و سازمان‌ها در جهت حل مشکلات، شناسایی و ارزیابی ایده‌ها، ابتکارات و طرح‌های خلاقانه دانشگاهیان و متخصصان صنایع و سازمان‌ها، ایجاد بستر ارتباطی میان متخصصان فناوری می‌باشد.

وی در پایان در خصوص فعالیت‌های برگزارشده در این مرکز گفت: برگزاری کارگاه‌ها، همایش‌ها و ...، اخذ مجوز فعالیت مرکز نوآوری از وزارت عتف، اخذ حمایت مالی برای دانشگاه شهید چمران اهواز به مبلغ یک میلیارد تومان جهت تکمیل ساختمان مرکز نوآوری از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  پی گیری و امضای قرارداد بهره‌برداری از مجوز CP دانشگاه اعطاشده از طرف ایرانسل (قرارداد راهبری شاخه محتوای دیجیتال و اجرای سیستم خدمات ارزش افزوده) و تصویب اساس‌نامه مرکز در جلسه شورای پژوهشی و نیز در جلسه هیئت‌رئیسه و ارسال آن جهت تصویب در هیئت‌امنا از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده است.

 

 

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.