دسترسی مجلات دانشگاه شهید چمران اهواز به سامانه مشابهت یاب سمیم نور برقرار شد

دسترسی مجلات دانشگاه شهید چمران اهواز به سامانه مشابهت یاب سمیم نور برقرار شد


دکتر خادمی زاده خبر داد:

دسترسی مجلات دانشگاه شهید چمران اهواز به سامانه مشابهت یاب سمیم نور برقرار شد

دکتر خادمی زاده رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهید چمران اهواز از برقراری دسترسی مجلات دانشگاه به سامانه مشابهت یاب سمیم نور، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر خادمی زاده اظهار کرد: با حمایت دکتر حاجی دولو معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، در راستای ارتقاء اعتبار و رتبه نشریات علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی دانشگاه شهید چمران اهواز در حوزه‌های علوم انسانی، اسلامی، اجتماعی و همچنین سهولت نمایه این مجلات در نمایه‌های ملی و بین‌المللی سامانه مشابهت یاب سمیم نور به عنوان نخستین سامانه مشابه یابی متون فارسی در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی سمیم نور ( نور) خریداری شد و مدیران مسئولان، سردبیران، مدیران داخلی و کارشناسان مجلات می‌توانند از سامانه مذکور برای مشابهت یابی مقالات استفاده کنند.

وی افزود: کاربران جهت استفاده از سامانه مذکور می‌توانند با مراجعه به آدرس www.samimnoor.ir و عضویت در سامانه مذکور ( با ورود به قسمت عضویت و کامل کردن فرم اطلاعات) از خدمات مشابهت یابی سامانه استفاده کنند. استفاده از سامانه مذکور تنها از طریق IP های دانشگاه شهید چمران اهواز امکان‌پذیر است. جهت استفاده از سامانه مذکور در خارج دانشگاه و کوی اساتید، نیاز به  نصب VPN می‌باشد.

پیش از این نیز برای مجلات لاتین دانشگاه، توسط کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد،  نرم‌افزار مشابهت یاب Ithenticate خریداری گردید که در حال حاضر سردبیران مجلات لاتین دانشگاه از این نرم‌افزار جهت مشابهت یابی مقالات خود استفاده می‌کنند. 

ازجمله ویژگی‌های سمیم نور می‌توان به نمایش درصد مشابهت متن ارسالی کاربران با کل اسناد بازیابی‌شده، نمایش محل دقیق مشابهت متن ارسالی با محتوای هر یک از اسناد بازیابی‌شده،امکان مقایسۀ دو متن (مشکوک و مشابه) با استفاده از رنگی‌سازی متون در دو پنجرۀ جداگانه،امکان گزارش‌گیری از مشابه‌یابی به صورت پی‌دی‌اف به منظور مستندسازی و افزایش دقت مشابه‌یابی با نادیده گرفتن نقل قول‌ها، اشعار، آیات قرآن و روایات اشاره کرد.

آدرس کوتاه :