دانشگاه ها منشاء تحول در اقتصاد کشور باشند

دانشگاه ها منشاء تحول در اقتصاد کشور باشند


وزیر علوم در دیدار از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تاکید کرد؛

دانشگاه ها منشاء تحول در اقتصاد کشور باشند


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه‌های ما در حال ورود به مرحله‌ای هستند که طی این مرحله باید در ارتباط با صنعت و به ویژه به کارگیری دانش برای اشتغال و ثروت آفرینی، تحول خوبی را در حوزه اقتصاد ایجاد کنند .   

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر منصور غلامی امروز (دوشنبه) در حاشیه بازدید از دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ما امروز بازدیدی از این دانشگاه انجام دادیم که بتوانیم برنامه‌های راهبردی این دانشگاه را در کنار هیات رییسه و شورای دانشگاه مرور کنیم تا به وزارت علوم در برنامه‌های حمایتی و هماهنگی برای اجرای آن‌ها و رسیدن به اهداف، کمک کند .        

وی در خصوص موانع موجود برای ورود دانشجویان خارجی برای تحصیل به داخل کشور، بیان کرد: در بحث روابط بین‌الملل یکی از برنامه‌هایی که در برنامه ششم توسعه اقتصاد اجتماعی کشور پیش‌بینی شده است و از برنامه‌های خاص وزارت علوم نیز هست، تعاملات بین‌المللی است که یک بخش آن مربوط به پذیرش دانشجو از سایر کشور‌ها است .

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: پذیرش دانشجوی خارجی به ویژه از کشورهایی که از لحاظ مسافت نزدیک‌تر هستند، فرصت خوبی برای شروع و توسعه تعاملات بین‌المللی است. در مناطقی مانند خوزستان، از لحاظ نزدیکی‌های فرهنگی و مسافتی، زمینه برای جذب دانشجوی عراقی فراهم است. اگر دانشگاه موانعی برای این کار داشته باشد به رفع این موانع کمک می‌کنیم تا پذیرش دانشجو از همه کشورهای علاقه‌مند انجام شود .

دکتر غلامی با اشاره به دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، گفت: این دانشگاه یک دانشگاه تخصصی است و می‌تواند خدمات آموزشی و پژوهشی ویژه در حوزه علوم دریایی ارایه دهد؛ به نظر می‌رسد این دانشگاه جایگاه ویژه‌ای داشته باشد .

وی در خصوص برنامه‌هایی برای ایجاد تعامل بیشتر بین دانشگاه و صنعت، عنوان کرد: در مجموع دانشگاه‌های ما در حال ورود به مرحله‌ای هستند که طی این مرحله باید با ارتباط با صنعت و به ویژه به کارگیری دانش برای اشتغال و ثروت آفرینی، تحول خوبی را در حوزه اقتصاد ایجاد کنند .        

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این زمینه پارک‌های علم و فناوری وجود دارند که مراکز رشد و شرکت‌هایی با ایده‌های برتر در آن‌ها مستقر شده‌اند. در کشور نزدیک به 42 پارک علم و فناوری داریم که زمینه ورود ایده‌های حاصل از تولیدات علمی را به بخش صنعت فراهم می‌کنند. صنایع نیز اعم از بخش دولتی و خصوصی، اقبال خوبی را به محققین و نتایج تحقیقی دانشگاه‌ها نشان می‌دهند که این امر زمینه خوبی را برای حضور دانشگاه‌ها فراهم می‌کند .  

دکتر غلامی افزود: بخشی از اقتصاد مقاومتی این است که ما از لحاظ ایده‌ها و اندیشه‌های علمی روی پای خود بایستیم. هرچه وابستگی ما از لحاظ فناوری کمتر باشد، هم از جهت تولید و اشتغال به داخل وابستگی بیشتری خواهیم داشت و هم بحث اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد. برخی دانشگاه‌ها بر حسب توان خود در سطح منطقه‌ای و ملی این وظایف را برعهده دارند و وزارت علوم از آن‌ها حمایت می‌کند .

آدرس کوتاه :