داشتن مدارک کارشناسی یا دکتری به تنهایی از یک فرد معلم کارا نمی‌سازد

داشتن مدارک کارشناسی یا دکتری به تنهایی از یک فرد معلم کارا نمی‌سازد


عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه؛

داشتن مدارک کارشناسی یا دکتری به تنهایی از یک فرد معلم کارا نمی‌سازد


عضو هیات علمی بازنشسته دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: داشتن مدارک کارشناسی یا دکتری به تنهایی از یک فرد، معلم کارا نمی‌سازد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر مجتبی جعفرپور، امروز دوشنبه 17 اردیبهشت ماه در آیین گرامی داشت هفته سرآمدی آموزش که در دانشکده علوم برگزار شد، گفت: سال‌ها درسی را برای دوره کارشناسی تدریس می کردم که عنوان آن بررسی کتب درسی بود؛ اما در این درس علاوه بر بررسی علمی کتب شناخت خصوصیات یک معلم خوب و موفق، روش و منش و روش تدریس نیز مورد بحث قرار می گرفت.

وی افزود: در این درس دانشجویان با نقاط ضعف خود و پیچیدگی‌های تدریس آشنا می‌شدند و تلاش می‌کردند در طول نیم‌سال تحصیلی این ضعف‌ها را برطرف کنند. ابتدای هر نیمسال از دانشجویان می‌پرسیدم آیا خود را برای تدریس آماده می‌بینید؛ اغلب دانشجویان جواب مثبت می‌دادند اما در پایان نیمسال و پس از آشنایی با پیچیدگی‌های تدریس اغلب دانشجویان به این سوال پاسخ منفی می‌دادند و می‌گفتند هنوز آمادگی این کار را ندارند .            
جعفرپور افزود: آیا قرار است تنها یک معلم معمولی باشیم یا می‌خواهیم مراحل برتر بودن را طی کنیم؟ اغلب اساتید ما به دنبال برتر بودن هستند. اما چگونه می‌توانند آن را به دست آورند؟ این کار نیازمند مطالعه مداوم و آشنایی به روش‌های تدریس است .           
جعفرپور ادامه داد: در گذشته مرسوم بود تازه‌کاران به کلاس درس افراد با تجربه می‌رفتند و افراد باتجربه نیز در کلاس درس معلمان تازه‌کار حضور پیدا می‌کردند و در نهایت در یک گفتگوی دو نفره، افراد با تجربه از اندیشه جوانان بهره می‌بردند و جوانان نیز از تجربه این اساتید باتجربه استفاده می‌کردند؛البته اخیرا میزگردهایی تحت عنوان تدریس، تجربه و تعهد در دانشگاه برگزار شده که جای تقدیر دارد .    
وی افزود: از معلمان و اساتید می‌خواهیم به آموزش عشق بورزند و مراحل تکامل را طی کنند؛ البته این عشق و ایثار می‌تواند تحت‌الشعاع مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی قرار گیرد. پیشرفت کشور در گرو آموزش و پژوهش است و پیش نیاز پژوهش دست اول، آموزش دست اول است؛ بنابراین سرنوشت میهن ما به کیفیت آموزش بستگی دارد .         
جعفرپور با اشاره به اینکه یکی از کارهای بسیار خوب انجام شده در دنیا، کسب استقلال دانشگاه‌ها بود، افزود: البته دانشگاه‌ها و مسئولان ما راه زیادی برای رسیدن به این مسئله دارند. باید در مدیریت شفاف‌سازی شود و دانشگاهیان در جریان امور قرار داده شوند. همه باید باور کنیم که مشارکت جمعی در تصمیم‌گیری‌ها کار مدیریت را آسانتر می‌کند .     
وی خطاب به دانشجویان گفت: اگر اساتیدی دارید که از مرحله معمولی فراتر هستند، قدرشناس آن‌ها باشید چرا که این سطح از دانش به راحتی به دست نیامده است، بلکه با تحمل محدودیت‌های اقتصادی، از خود گذشتگی، عشق و ایثار به دست آمده باشد .          
در پایان این مراسم از اساتید نمونه آموزشی، اساتید بازنشسته و گروه‌های نمونه آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تقدیر شد .
آدرس کوتاه :