حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی: مبارزه امام خمینی(ره) پیش از انقلاب اسلامی مبارزه با نظام سلطه بود

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی: مبارزه امام خمینی(ره) پیش از انقلاب اسلامی مبارزه با نظام سلطه بود


در دیدار با رابطان دفتر مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان؛

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی: مبارزه امام خمینی(ره) پیش از انقلاب اسلامی مبارزه با نظام سلطه بود


 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، با اشاره به اینکه امام خمینی(ره)به نظام سلطه نَه گفته بود و یک داعیه‌ای داشتند، گفت: گاهی در یک جامعه افراد سلبی گرا هستند و به همه چیز نَه می‌گویند اما امام خمینی(ره) نَه به پیوست آری از جنس لا الله الا الله گفتند.  

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محسن شفیعی در دیدار با رابطان دفتر مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان و خانواده، اظهار کرد: توفیقی که خداوند به امام داشتند این بود که ایشان از معدود رهبرانی بودند که توانست ایده خود را به حاکمیت برساند. ایشان نظریه‌پردازی بود که نظراتشان صرفاً به یادگار در کتاب‌ها نماند بلکه خودشان حکومت تشکیل دادند، قانون اساسی نوشته و ساختاری تشکیل شد و ویراستار این ساختار را در یک دهه حاکمیت انجام دادند.

وی بیان کرد: اساس انقلاب اسلامی ایران نَه به نسخه‌ها و قرائت‌های رسمی موجود بود، یعنی در انقلاب اسلامی یک قرائت لیبرال دموکراسی را نپذیرفتیم. در انقلاب اسلامی شعار اصلی نه شرقی و نه غربی بود. شاید برای نسل جوان امروز فهم این مسئله کار روانی نباشد اما برای کسانی که روزگار دوقطبی را دیده‌اند می‌دانند الزاماً و به‌ناچار باید هر موجودی دریکی از این دو قطب جایگاه پیدا می‌کرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، عنوان کرد: نفی هر کدام از این دو قرایتی جهانی پذیرش قطب دیگر بود؛ یعنی اینکه اگر کسی به شرق نه می‌گفت معنایش این بود که به غرب آری گفته و برعکس. این مسئله هم به این دلیل بود که نظام سلطه دوگانه‌ای ترسیم کرد که شما حق انتخاب دارید، اما به جبر بین دو گزینه. امام خمینی(ره) پرچمی که برافراشتند این بود که ما حرف متفاوتی داریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی اضافه کرد: بازنویس قانون اساسی و ایجاد مجمع تشخصی مصلح نظام برای حل اختلافات همه ویراست امام بر نظریه جمهوری اسلامی ایشان است. امام خمینی در نامه‌ای که برای بازنگری در قانون اساسی نوشتند تأکید کردند که تجربه عملی به ما نقاط ضعف و قدرتمان را نشان داد؛ بنابراین هیچ ابایی نداریم که پس از یک دهه اشکالاتی که در قانون اساسی وجود دارد را تصحیح کنیم.

وی گفت: یک استراتژیست امریکایی می‌گوید امام خمینی(ره) رهبری با کیاست بود چون نه لوکوموتیو را تغیر داد و نه لوکوموتیوران را، بلکه ریل را تغیر داد به سمتی که خودباور داشت.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: در بسیاری از تناقضات در سبک زندگی امروزی ما رد پای غفلت از آن مطلب را می‌بینیم. می‌گویم می‌خواهیم زندگی اسلامی و باورمند داشته باشیم اما برای این زندگی منشوری تعریف نمی‌کنیم و به روش‌های معمول آشنا گرفتار می‌شویم و ضرر می‌کنیم؛ در دوران تحریم‌ها محصولاتی که نمی‌توانستیم در داخل تولید کنیم از بازار قاچاق با دو برابر تأمین می‌کردیم. درحالی‌که اگر این ملت وابسته می‌ماند و از آن طریق نیازها را تأمین می‌کرد شاید در بخش مادی کمتر هزینه می‌کرد. شاید در حوزه فنی و مهندسی آن‌چنان این دغدغه مشهود نباشد اما در حوزه علوم انسانی این مسئله مشخص است.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی، با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی و ایرانی یک نقطه درخشان و ستودنی و با قداست داریم که آن را خانواده می‌شناسم، اظهار کرد: خانواده در این فرهنگ یک اصل است به این معنا که باقی مسائل و حواشی باید با این اصل تنظیم شود. در نظام فرهنگی غرب خانواده اصل نیست و یا حداقل امروز به این مسئله چرخش می‌کنند که از خانواده غفلت کرده‌اند، بنابراین در چیدمان زیست غربی همه چیز را فردگرا می‌بینید.

وی تصریح کرد: ما در یک چرخش دوگانه عمل می‌کنیم؛ بسیاری از مسائلی که مربوط به آن فرهنگ است را می‌خواهیم وارد فرهنگ خودمان کنیم و خروجی آن می‌شود چالش و برای آن هزینه می‌دهیم. معتقدم که ما امروز گرفتار بیماری‌های واگیردار شده‌ایم که سوگمندانه آن را بیماری نمی‌دانیم، لذا هیچ تلاشی برای پیشگیری و مدیریت آن نمی‌کنیم؛ هزینه می‌پردازیم اما حرکتی نمی‌کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، ادامه داد: نظام بر اساس این دیدگاه، به یک خانم در محیط کار عیناً مانند یک آقا نگاه می‌کند و این تساوی است که گاهی به خطا از آن جانب‌داری می‌کنیم. در نظام تولید گرا تعریف این است که به جنسیت کار نداریم و هر انسان برای ما یک عنصر کار است و زن و مرد تفاوتی ندارد و ایفای نقش مادری جایگاهی ندارد و برای پر کردن جایگاه مادری نیز مهدکودک را در نظر گرفته‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی، افزود: امروز در یک آزمون تاریخی قرار داریم که آیا می‌توانیم آن کاستی‌هایی که در فرهنگ قبل از انقلاب درباره حضور خانم‌ها وجود داشته را ترمیم کنیم بدون اینکه در یک چاله دیگری قرار گیریم یا نه، و این کاری است که بر دوش ما قرارگرفته است.

وی، اضافه کرد: در محیط کار باید نگاه مدیران و برنامه نویسان این باشد که حقوق کاری بین زن و مرد در محیط کار مساوی نیست؛ اینجا تساوی خلاف عدالت و خلاف اقتضائات است زیرا بین دو عضو تقسیم کار می‌شود که یکی زمان ورود به خانه زمان استراحت آن است و عضوی که از زمان ورود به خانه آغاز دور جدیدی از کار او است. معتقدم در این بخش باید فریاد برآورد که این تساوی به عدالت نزدیک نیست و عین بی‌عدالتی است. اینجا باید کاری شود و برای این اشکال چاره‌ای اندیشد و این کار مردان نیست و کار آن بخش از زنانی است که در حوزه مدیریتی نقش‌آفرینی دارند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، تصریح کرد: خداوند متعال پیامبری فرستاد و کتابی به او داد؛ فلسفه کتب آسمانی هدایت انسان‌ها است اما خداوند به این مسئله اکتفا نمی‌کند. حوزه تربیت در اسلام دیداری و شنیداری است؛ پیامبر طبیبی دوره‌گرد بود و برای درمان بیماری‌هایی که مردم نمی‌دانستند به آن مبتلا هستند نزد آن‌ها می‌رفتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی،گفت: عظمت حضرت زهرا(س) این است که اسلام هر آنچه که می‌خواهد در حوزه شنیداری و گفتاری در مقام و منزلت یک زن بگوید در وجود ایشان به نمایش گذاشته؛ هرچه اسلام می‌خواست بگوید مادر منزلت دارد و همسر شریک زندگی است به‌اندازه حضرت زهرا نمود نداشت. نسل جدید باید الگویی را تعریف کند که علاوه بر فعالیت‌های اجتماعی زنان در برنامه‌نویسی جایگاه مادری و همسری نیز لحاظ شود.

در ادامه نیز دکتر شاهی مشاور رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در امور بانوان و خانواده نیز با گرامی داشت ایام سوگواری حضرت زهرا(س) و گرامی داشت ایام‌الله دهه فجر، گفت: انقلاب اسلامی ایران توانست موجب شکوفایی هرچه بیشتر بانوان ما شده و زنان به این خودباوری رسیدند که می‌تواند در جامعه مؤثر باشند.

وی افزود: انقلاب برای زنان لایه‌های مختلف جامعه خصوصاً سطوح پایین شرایطی را ایجاد کرد که بتوانند برای کشور در بخش‌های مختلف مؤثر باشند. این دوران می‌تواند طلیعه‌ای باشد برای زنان کشور ما و خانواده دانشگاهی که هر کدام در هر سمتی که باشند در هر جایی به کشور خدمات می‌کنند.

در ادامه نیز دکتر شاهی به بیان فعالیت‌های دفتر مشاور رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در امور بانوان و خانواده در یک سال گذشته پرداخت و رابطان این دفتر نیز نظرات خود را درباره مسائل و مشکلات بانوان بیان کردند.

آدرس کوتاه :