تصویب برنامه پنج‌ساله دانشگاه شهید چمران اهواز

تصویب برنامه پنج‌ساله دانشگاه شهید چمران اهواز


دکتر خواجه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه استان بیان کرد؛

تصویب برنامه پنج‌ساله دانشگاه شهید چمران اهواز

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز بابیان اینکه برنامه راهبردی پنج‌ساله دانشگاه امسال در این دانشگاه تصویب شد، گفت: ارتقای کیفی دانشگاه، تجهیز آزمایشگاه‌ها، جذب هیئت‌علمی، راه‌اندازی رشته‌های جدید، راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی با کمک سازمان‌ها و صنایع، تکمیل و تجهیز دانشکده‌ها، راه‌اندازی مرکز خلاقیت و نوآوری دانشگاه، گسترش ارتباط با صنعت، پذیرش دانشجوی خارجی و ... از اهم برنامه‌ها در قالب برنامه پنج‌ساله است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غلامحسین خواجه امروز چهارشنبه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه که در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: در دو سال اخیر دانشگاه شهید چمران اهواز به درک بهتری از رسالت‌های خود و تمرکز نگاه بر نیازهای جامعه و توجه به کاربردی کردن پژوهش‌ها داشته و بررسی و ارائه راهکار برای مشکلات جامعه از مهم‌ترین سیاست‌های دانشگاه است.    
وی توجه به ظرفیت‌های ملی در استان خوزستان و برنامه‌ریزی جهت بالفعل کردن آن‌ها را از دیگر برنامه‌های دانشگاه دانست و افزود: توجه ویژه به آموزش و پژوهش به‌خصوص درزمینهٔ صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه در دو سال گذشته بوده است.        
خواجه ادامه داد: این دانشگاه علی‌رغم استقرار در مرکز انرژی و نفت کشور باگذشت بیش از 60 سال، تا سال گذشته رشته‌های مرتبط با حوزه نفت را نداشت و از آرزوهای دانشگاه بود که در این زمینه ورود کند.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، بیان کرد: در سال گذشته کلنگ احداث چهار پروژه مهم دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی، علوم زمین و مرکز تحقیقات حفاری و مرکز شیمی و پتروشیمی را زد. همچنین امسال با راه‌اندازی دو رشته مهندسی شیمی کارشناسی و مهندسی نفت گرایش حفاری کارشناسی ارشد، فاصله خود را با صنعت نفت کشور کم کرده است. 

خواجه، افزود: اعتبارات این پروژه‌ها توسط وزارت نفت تأمین می‌شود و امیدواریم ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری برسند و با افتتاح آن‌ها دانشگاه وارد فعالیت‌های مرتبط با صنعت نفت شود.         
وی با اشاره به انعقاد قرارداد پژوهشی پنج دانشگاه با حضور وزرای نفت و علوم که در هفته گذشته انجام گرفت، عنوان کرد: دانشگاه شهید چمران هم‌زمان با چهار دانشگاه دیگر کشور با انعقاد قرارداد مطالعات ژئوشیمی سطحی و زیرسطحی دشت آبادان رسماً وارد فعالیت‌ها تحقیقاتی پروژه‌های کلان ملی وزارت نفت شد. بنابراین دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌های فعال در ارتباط با پروژه‌های نفتی است.   
وی افزود: در سال 95 قرارداد مهمی با صنعت نفت کشور در خصوص ساخت پمپ‌های درون‌چاهی داشتیم که اخیراً رونمایی شد که وزیر علوم از محل ساخت آن‌ها بازدید داشت و وزارت علوم و نفت از عملکرد دانشگاه شهید چمران اعلام رضایت کرده‌اند. 
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: ما با سایر سازمان‌ها نیز همکاری داریم و در خصوص تأسیس مراکز تحقیقاتی در دانشگاه ارتباط خوبی دارند و تنها دانشگاهی هستیم که اغلب مراکز تحقیقاتی دانشگاه با همکاری سازمان‌های مرتبط با آن مرکز فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.        
خواجه با اشاره به تأثیر وجود فضاهای آموزشی، رفاهی، ورزشی و ... در ارتقای شاخص‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه، عنوان کرد: این دانشگاه در حال حاضر بیش از 70 هزار مترمربع فضا در دست احداث دارد که دانشکده نفت با  4500 مترمربع، مرکز تحقیقات حفاری با 2500 مترمربع، مرکز تحقیقات پتروشیمی با 2500 مترمربع، مرکز خلاقیت و نوآوری 3300 مترمربع، دانشکده علوم زمین با 8400 مترمربع، دانشکده عمران و معماری با 6000 مترمربع، دانشکده هنر شوشتر با 3000 مترمربع، توسعه گروه شیمی با 830 مترمربع، مجتمع کلاس‌های شیمی با 3300 مترمربع، مجتمع آزمایشگاهی کشاورزی با 2500 مترمربع، سالن‌های ورزشی با 2550 مترمربع، سالن‌های فرهنگی 1500 مترمربع، دانشکده مهندسی آب با 7000 مترمربع، دانشکده علوم ورزشی با 8000 مترمربع و ... از اهم پروژه‌های عمرانی در دست احداث دانشگاه است.       
وی، گفت: این دانشگاه برای اولین بار در سال 96 موفق شد که دو مجله علمی خود را نمایه بین‌المللی اسکوپوس کند. رشد قراردادهای تحقیقاتی دانشگاه با سازمان‌ها و صنایع حدود 800 درصد، رشد مقالات
ISI نیز 20 درصد و رشد مقالات ISC هم 19درصد بوده است. رونمایی از پمپ‌های درون‌چاهی و عقد قرارداد مطالعاتی اخیر با وزارت نفت، راه‌اندازی دبیرخانه کرسی‌های نظریه‌پردازی با نفت، اعزام بیش از 50 دانشجو برای فرصت‌های مطالعاتی کوتاه‌مدت به دانشگاه‌های دنیا، قرارگیری دانشگاه در لیست دانشگاه‌های پر استناد دنیا برای اولین بار، پیشنهاد تأسیس 12 قطب علمی در دانشگاه و چاپ 22 عنوان کتاب جدید از مهم‌ترین فعالیت‌ها درزمینهٔ پژوهش بودند. ارزش ریالی تمام قراردادهای پژوهشی سال جاری حدود 16 میلیارد تومان بوده است. 
خواجه با اشاره به مشکلاتی که تابستان سال جاری در مجتمع خوابگاهی دخترانه دانشگاه رخ داد، تصریح کرد: مجتمع‌های خوابگاهی دانشگاه قدمت زیادی دارند و سال‌ها مورد نوسازی قرار نگرفته‌اند. به‌محض اینکه سال به پایان رسید دانشگاه ظرف دو ماه اقداماتی جدی انجام داد که ازجمله آن نوسازی سیستم مرکزی و تجهیز سه بلوک به کولر اسپیلیت بود که چیزی حدود 12 میلیارد تومان برای این کار صرف شد. اما همچنان نیاز به بازسازی وجود دارد و تابستان امسال بقیه کارهای موردنیاز انجام خواهد شد.    
وی ادامه داد: اکنون مجتمع خوابگاهی پسرانه شهید علم‌الهدی در حال محوطه‌سازی است. همچنین تجهیزات خوابگاه متأهلی دانشگاه از برنامه‌های سال آینده است. همچنین در سال گذشته تجهیز آشپزخانه‌های دانشگاه انجام شد و امیدواریم در سال جاری تمام آشپزخانه‌ها را به دستگاه‌های صنعتی مجهز کنیم. 
خواجه افزود: با راه‌اندازی دانشکده‌‌های جدید، در سطح شهر خوابگاه به‌اندازه کافی داریم و در حال حاضر مشکلی ازلحاظ فضای خوابگاهی نداریم. همچنین خوابگاه متأهلی در سال آیند تکمیل می‌شود. برآورد ما برای تکمیل کار خوابگاه‌ها مبلغی حدود 10 میلیارد تومان است. همچنین خوشبختانه هیچ دانشجوی ستاره‌داری در دانشگاه نداریم.        
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص مشکلات جذب دانشجویان عراقی عنوان کرد: یکی از مشکلات این بود که ما مرکز آموزش زبان فارسی را نداشتیم که مجوز رسمی این مرکز در سفر آخر وزیر علوم اخذ شد. درگذشته دانشجویانی که زبان فارسی را یاد می‌گرفتند برای آزمون باید به مشهد می‌رفتند که موجب ماندگاری آن‌ها در آنجا می‌شد که اکنون این مشکل رفع شده است. برخی از این دانشجویان متأهل هستند و ما در حال پیگیری هستیم که مجوز مدرسه‌ای برای عراقی‌ها را اخذ کنیم که پروسه‌ای طولانی دارد. مشکل دیگر این بود که دانشگاه شهید چمران اهواز تا یک سال پیش در لیست دانشگاه‌های معتبر عراق قرار نداشت. 
خواجه با تأکید بر تلاش برای ارتباطات بین‌المللی دانشگاه، گفت: ما عضو اتحادیه بین المللی‌سازی دانشگاه‌ها هستیم که پنج دانشگاه ایرانی و سه دانشگاه خارجی عضو آن هستند و جلسات آن به‌طور مرتب برگزار می‌شود. همچنین با بیش از 10 دانشگاه اروپایی تفاهم‌نامه داریم. اخیراً تفاهم‌نامه‌ای با کشورهای ترکیه و عراق در خصوص مطالعه ریز گردها منعقدشده که امیدواریم به نتیجه عملی منجر شود. 


وی تصریح کرد: یکی از معضلاتی که در فارغ‌التحصیلان خوب کشور وجود دارد این است که ازنظر مهارتی مشکلاتی دارند. برای کاهش این مشکل اقداماتی ازجمله تأسیس مراکز مهارت‌آموزی در کنار دانشگاه‌ها به کمک اداره کل فنی و حرفه‌ای استان‌ها توسط وزارت علوم در حال انجام است. ما نیز تفاهم‌نامه‌ای با اداره کل فنی و حرفه‌ای استان خوزستان منعقد کردیم تا این مرکز را ایجاد کنیم.      
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: از کارهای دیگر این است که از ظرفیت انجمن‌های دانش‌آموختگان این دانشگاه برای ایجاد فرصت‌های لازم جهت کارآموزی دانشجویان در ایام تابستان استفاده کنیم. راه دیگر فعال کردن دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت است که نسبت به معرفی دانشجویان به صنایع مختلف اقدام کند. 
خواجه در خصوص رتبه علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: وزارت علوم یک سطح‌بندی انجام داده است که چندان موردتوافق همه دانشگاه‌های کشور نیست و وزارت علوم به دنبال رفع نواقص این سطح‌بندی است. دانشگاه شهید چمران اهواز در این سطح‌بندی مقدماتی در سطح 2 بود.        
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اعتبارات دانشگاه تصریح کرد: در حال حاضر سازمان برنامه‌وبودجه کشور اعتبارات دانشگاه‌ها را داده اما هنوز به‌طور 100 درصدی واریز نشده است.       
خواجه در خصوص فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه با اشاره به وجود 57 انجمن علمی فعال گفت: در سال گذشته بیش از 991 برنامه فرهنگی توسط تشکل‌ها و انجمن‌ها به اجرا درآمد که باید بیشتر نیز گسترش پیدا کند.   
وی تصریح کرد: حدود 16 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که بیش از 550 نفر از آن‌ها در تحصیلات تکمیلی و حدود یک هزار و 200 نفر در مقطع دکتری تخصصی هستند. همچنین 580 عضو هیئت‌علمی داریم و در دو سال گذشته هرسال بیش از 30 هیئت‌علمی جذب شدند.       
 همچنین دکتر عبداله پارسا، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست، اظهار کرد: دوره‌های پردیس دانشگاه‌های کشور سابقه چندین ساله دارد و  در مقطعی مجوز برگزاری آزمون‌های مستقل در اختیار دانشگاه‌ها بود اما  این مجوز لغو شد و کسانی که مایل به تحصیل در دوره‌های پردیس خودگردان بودند باید در آزمون سازمان سنجش شرکت می‌کردند. 
وی ادامه داد: هدف از این دوره‌ها پاسخگویی به تقاضاها در سطح ادارات، صنایع و شرکت‌ها بود. در مقطعی از این دوره‌ها استقبال شد اما بعد استقبال کم شد. اساتید انتظار دارند دانشجویان پردیس مانند سایر دانشجویان از کیفیت علمی قابل قبولی برخوردار باشند. از سویی هزینه دوره‌های پردیس خودگردان بالابود که دلایل اقتصادی از عوامل کاهش استقبال بوده است. در دو سال گذشته سعی کردیم این دوره‌ها را نظام‌مند کنیم. از اختیاراتی که از وزارت تقاضا کردیم، پذیرش دانشجوی پژوهش محور در دوره‌های پردیس بود. امسال 13 دانشجوی پردیس در مقطع دکتری و 26 دانشجو در مقطع ارشد پذیرفته شدند.      
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: ما تا سال گذشته در قطب 5 المپیاد بودیم که در اصفهان برگزار می‌شود که از سال گذشته دانشگاه‌های خوزستان به قطب مستقل منطقه 10 تبدیل شدند. اردیبهشت 96 بیست و دومین المپیاد دانشجویی برگزار شد که 11 نفر از دانشجویان ما رتبه برتر را کسب کردند.       
وی افزود: امسال نیز 140 نفر را به مرحله غیرمتمرکز در 21 رشته معرفی کردیم که اردیبهشت 97 در دانشگاه شهید چمران برگزار خواهد شد. سال گذشته المپیاد علمی دانشجویی در سطح دانشگاه در 19 رشته و امسال در 40 رشته برگزار شد و انتظار داریم در سال 97 درصد بیشتری از امتیازات مرحله کشوری استفاده کنند. 
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: بخشنامه‌ای که تازه ابلاغ‌شده است نشان می‌‌دهد ظرفیت پذیرش استعدادهای درخشان برای دانشگاه‌های سطح یک و دو از 20 به 40 درصد در دوره دکتری رسیده است. از کارهایی که از سال گذشته انجام دائم مذاکره با شرکت‌ها و صنایع متقاضی جذب نیرو بود که حدود هشت دانشجوی استعداد درخشان را معرفی کردیم و سعی کردیم  از فرصت‌های موجود برای اشتغال دانشجویان استعداد درخشان دانشگاه استفاده کنیم.    
 همچنین دکتر ابراهیم حاجی‌دولو، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست، بیان کرد: برای وزارت علوم چهار پروژه کلان اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته‌شده بود.
وی افزود: تمام فعالیت‌های حوزه پژوهش برای رفع نیازهای دستگاه‌ها، پروژه‌های اقتصاد مقاومتی هستند که مهم‌ترین آن‌ها که در دو روز گذشته کلید خورد پروژه اکتشاف مخازن زیرزمینی به روش ژئوشیمیایی و پروژه مهم دیگر ساخت پمپ‌های سرچاهی و ساخت سیمولاتور حفاری است. همچنین ایجاد دفتر کاریابی در دانشگاه و مرکز مهارت‌آموزی از برنامه‌ها در راستای کارآفرینی است.   
حاجی‌دولو در خصوص تحقیقات درزمینهٔ آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: طبق سیاست‌های وزارت علوم تأکید بر این بود که تحقیقات بیشتر تقاضامحور باشند. در این زمینه سازمان‌ها چندان نیازهای خود را به دانشگاه اعلام نکرده‌اند. دانشگاه حدود 16 مرکز تحقیقاتی دارد اما این مراکز مربوط به جنبه‌های فنی هستند. 


 همچنین دکتر حمیدرضا غفوری، معاون طرح و برنامه‌ دانشگاه شهید چمران اهواز در این نشست گفت: از 10 سال پیش مشکلات انباشته‌شده‌ای در خوابگاه‌ها وجود داشت که بخش عمده آن در تابستان رفع شد.

وی افزود: تابستان آینده نیز سعی می‌شود بقیه اقدامات انجام شود. سال گذشته جلسه‌ای برگزار شد و تعدادی از دستگاه‌های استان خوزستان دعوت‌شده بودند تا امکاناتی در اختیار ما بگذارند که برخی از آن‌ها محقق شدند.     
همچنین دکتر محسن بانشی مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز، بیان کرد: در بخش فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه یک مجموعه مستقل وجود دارد که کارهای گسترده‌ای ازجمله برگزاری نمایشگاه‌ها، مسابقات قرآنی، اعزام دانشجو به مسابقات کشوری و... در طول‌ترم انجام می‌دهد. 

آدرس کوتاه :