برگزاری نشست استانی ستاد بزرگداشت دهه فجر در دانشگاه شهید چمران اهواز

برگزاری نشست استانی ستاد بزرگداشت دهه فجر در دانشگاه شهید چمران اهواز


برگزاری نشست استانی ستاد بزرگداشت دهه فجر در دانشگاه شهید چمران اهواز

نشست استانی ستاد بزرگداشت دهه مبارک فجر با حضور معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های منطقه ده کشور، در سالن کنفرانس معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در ابتدای این نشست دکتر عبدالرحیم هوشمند معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران بابیان اینکه همه ما متعهد به آرمان‌های انقلاب و دهه فجر هستیم، اظهار داشت: اکنون با گذشت 39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش ما باید برای پایداری و تقویت این انقلاب باشد و این کار مستلزم یادآوری وقایع آن دوران و مرور عملکردهای صورت گرفته است .

وی گفت: بسیاری از خاطرات دوران انقلاب فقط در اذهان انقلابیون گذشته باقی‌مانده که یکی از وظایف کنونی ما، ماندگار کردن تاریخ آن دوران از طریق مکتوب کردن و تحویل به نسل آینده است .

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز به تقارن دهه فجر با ایام فاطمیه اشاره و خاطرنشان کرد: می‌بایست با در نظر گرفتن شأن و حرمت ایام عزاداری حضرت فاطمه(س)، نسبت به بزرگداشت شایسته ایام ا... دهه فجر اقدام شود .

عبدالرحیم هوشمند ادامه داد: با توجه به تأکید فرمانداری اهواز مبنی بر برپایی هرچه باشکوه‌تر ایام دهه فجر، امیدوارم با همفکری و نوآوری در برنامه‌های دهه فجر امسال، بتوانیم گزارش جامع و مفیدی به وزارت علوم، فرمانداری و سایر دستگاه‌های مربوطه ارائه دهیم .

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین سپهر مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خوزستان ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: در تمام دنیا چنین اجماعی از جنبه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی دیده نشده که کلیه آحاد یک ملت علیه سلطه برخیزند، اما در جریان انقلاب اسلامی ایران این اجماع نظر اتفاق افتاد که نشان از وجود یکدست الهی بود که این قیام را رهبری می‌کرد؛ لذا از همین جهت است که گفته می‌شود انقلاب اسلامی ایران ریشه الهی دارد .

وی افزود: طی حدود چهار دهه‌ای که از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می‌گذرد، سطح خدمات انقلاب در هیچ بخشی از کشور به‌اندازه دانشگاه و آموزش و پرورش نبوده و نمونه بارز این خدمات گسترده، همین است که امروز در دورافتاده‌ترین و محروم‌ترین مناطق کشور، دانشگاه دایر شده است .

حجت‌الاسلام سپهر خاطرنشان کرد: خدمات و برکاتی که دانشگاه برای جامعه دارد کمتر از حوزه نیست؛ لذا دانشگاه و دانشجو باید یک فرصت برای نظام اسلامی باشند تا پیام‌های انقلاب را به دیگر اقشار جامعه صادر کنند .

مسئول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین وظایف ما در دهه فجر، تنویر افکار عمومی از طریق تشکیل اتاق فکر در دانشگاه‌هاست. دانشگاه باید خانه امنی برای تفکر انقلابی باشد تا از پرتو آن، نسل امروز را انقلابی تربیت کرده و تحویل جامعه دهیم .

در ادامه، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی راد مسئول اجرایی مراسم دهه فجر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری حضرت زهرا(س) و گرامیداشت یاد و خاطره ایام ا... دهه فجر، در سخنانی اظهار داشت: پیشنهاد می‌شود در برگزاری برنامه‌های دهه فجر، از ظرفیت نخبگان حوزه نیز استفاده شود؛ چراکه نخبگان حوزوی به‌اندازه نخبگان دانشگاهی قدرت فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی دارند .

وی فعال کردن وبلاگ‌های انقلابی و بررسی نقش بانوان در دوران انقلاب را به عنوان دو پیشنهاد در برنامه‌های دستگاه‌ها عنوان کرد .

در ادامه نشست استانی ستاد دهه فجر، دکتر محسن بانشی مدیر امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز به بیان اهم برنامه‌های دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت دهه مبارک فجر پرداخت .

وی برگزاری مسابقات ورزشی، عکس، کتاب‌خوانی، داستان‌نویسی، فضاسازی محیطی، دیدار با خانواده شهدای انقلاب، حضور در راهپیمایی و نهایتاً برپایی یک مراسم بزرگ به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی شامل سخنرانی، خاطره گویی، مسابقه برای حاضران در مراسم و اهدای جوایز، شعرخوانی و... را از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه شهید چمران به این مناسبت برشمرد .

در ادامه این مراسم، معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ده کشور ازجمله دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشگاه صنعتی شهدای هویزه، خاتم‌الانبیاء بهبهان، جهاد دانشگاهی خوزستان، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه پیام نور استان خوزستان به بیان اهم برنامه‌های در نظر گرفته‌شده برای این ایام پرداختند .

همچنین معاون فرهنگی سازمان بسیج اساتید استان، مشاور امور بانوان و خانواده ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز و مدیر ارتباطات دفتر استانی نهاد رهبری از دیگر حاضران این نشست بودند که برنامه‌های خود را در این دهه اعلام کردند .

گفتنی است؛ حفظ شأن ایام فاطمیه در مراسمات دهه فجر امسال، استفاده از سخنرانان خبره و آگاه به تاریخ معاصر، تلاش برای برگزاری برنامه‌های مشترک بین دانشگاه‌های استان از قبیل یادواره‌های فرهنگی و ورزشی، انتقال مفاهیم ارزشی و انقلابی به دانشجویان و برگزاری کارگاه‌های بصیرت‌افزایی و کرسی‌های آزاداندیشی با محوریت وقایع پیش و پس از انقلاب، از نکات مورد تأکید حاضران در این نشست بود .

در پایان مقرر شد، تا پایان بهمن‌ماه سال جاری کلیه دانشگاه‌های منطقه ده گزارش اقدامات انجام‌شده خود را به صورت مکتوب و مصور به دبیرخانه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران تحویل دهند .

آدرس کوتاه :