آیین یادبود استاد فقید دکتر تقی وحیدیان کامیار در دانشگاه برگزار شد

آیین یادبود استاد فقید دکتر تقی وحیدیان کامیار در دانشگاه برگزار شد


آیین یادبود استاد فقید دکتر تقی وحیدیان کامیار در دانشگاه برگزار شد

 

آیین یادبود استاد فقید تقی وحیدیان کامیار استاد پیشین گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید چمران اهواز، با حضور مسئولان، دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این آیین که امروز دوشنبه 16 بهمن‌ماه در تالار قیصر امین پور دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد، دکتر مختار ابراهیمی عضو هیئت‌علمی این دانشکده با گرامی داشت یاد و خاطره این استاد فرهیخته دانشگاه، گفت: برای انسان‌های اسطوره‌ای مرگ و زندگی هر دو اسطوره است و این را انسان‌های اولیه با طبیعت وزندگی طبیعی پیوند می‌زدند زیرا باور داشتند زندگی بخشی از مرگ و مرگ جزئی از زندگی است .

وی افزود: در این راستا آیینی به نام سوگ برگزار می‌شد و انسان‌های اسطوره‌ای روان گذشتگان را بدرقه می‌کردند تا به مینو و بهشت بپیوندد و با خواندن دعا مراسم‌هایی برگزار می‌گردید .

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه با یادآوری خاطراتی از دکتر وحیدیان کامیار گفت: وی بیش از 15 سال استاد این دانشگاه بود و پس‌ازآن به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شد و خاطرات ایشان همیشه همراه همکاران و شاگردانشان است .

در ادامه دکتر نصرالله امامی استاد گروه ادبیات و زبان فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز بیان کرد: سخن گفتن درباره زنده‌یاد دکتر وحیدیان بسیار سخت است؛ شروع همکاری وی با این دانشگاه به سال 52 بازمی‌گردد و من نیز در سال 55 همکاریم را با این استاد فرهیخته آغاز کردم .

وی افزود: در آن دوران با حضور استادانی مانند دکتر نخعی، دکتر مجدی و ... گروه ادبیات دانشگاه جندی‌شاپور جزو قوی‌ترین گروه‌های دانشگاهی در سراسر کشور بود که پس‌ازآن تعدادی از این استادان از دانشگاه جدا و در ادامه تعدادی از جوانان جایگزین آن‌ها شدند .

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، ادامه داد: ازجمله شاخص‌های ایشان می‌توان به ذهن تیز و خلاق اشاره کرد که تا آخرین لحظه‌ها نیز از آموختگان و نوآوری دست برنداشت .

دکتر پروین گلی زاده عضو هیئت‌علمی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز و از شاگردان دکتر وحیدیان کامیار نیز در این آیین یاد این استاد فقید را گرامی داشت و گفت: سال 1357 افتخار شاگردی ایشان را داشتم و آن زمان دیدن یک استاد که زمان زیادی را برای شاگردان خود صرف می‌کرد برای من بسیار جالب بود .

وی افزود: ازجمله شاخصه‌های اخلاقی ایشان می‌توان به تواضع، صبر و آرامش وی خصوصاً در زمان برگزاری کلاس‌های درس اشاره کرد که همیشه زبان زد تمامی استادان و دانشجویان این دانشگاه بود .

در ادامه نیز محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان خوزستان و از شاگردان قدیمی مرحوم دکتر وحیدیان کامیار و دکتر مظفری دانشجوی این استاد فقید در دانشگاه فردوسی مشهد به بیان خاطراتی از ایشان پرداختند .

گفتنی است دکتر تقی وحیدیان کامیار از چهره های نامی زبان و ادب فارسی ۴ بهمن ۱۳۱۳ در مشهد متولد و ۴ بهمن ۱۳۹۶نیز درگذشت .

وی در دانشگاه‌های شهید چمران اهواز(جندی ‌شاپور سابق) و سپس در دانشگاه فردوسی مشهد به تدریس اشتغال داشت. چندین کتاب و مقاله، بیشتر در موضوعات عروض و قافیهٔ فارسی و نیز دستور زبان فارسی،از او منتشر شده‌است .آدرس کوتاه :