آیین تجلیل از دانشجویان نخبه شاهد و ایثارگر دانشگاه برگزار شد

آیین تجلیل از دانشجویان نخبه شاهد و ایثارگر دانشگاه برگزار شد


آیین تجلیل از دانشجویان نخبه شاهد و ایثارگر دانشگاه برگزار شد
  

آیین تجلیل از دانشجویان ممتاز شاهد و ایثارگر دانشگاه شهید چمران اهواز با حضور دکتر حسین زاده معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان ظهر امروز یک‌شنبه 13 اسفندماه در آمفی‌تئاتر دانشکده کشاورزی این دانشگاه، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این آیین دکتر خواجه رئیس دانشگاه، بیان کرد: امروز در خدمت کسانی هستیم که یا خود در جبهه‌ها حضور داشتند و یادگاران شهدا و ایثارگران هستند.

عبدالرضا فرجیان مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران استان خوزستان نیز در این آیین اظهار کرد: از دست‌اندرکاران برگزاری این آیین تقدیر می‌کنیم که یاد و خاطره شهدا و ایثارگران را زنده نگه داشتند.

در ادامه دکتر پاک‌سرشت استاد بازنشسته دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: دانشجویان شاهد و ایثارگر و خانواده‌هایی که منتسب به شهادت و ایثار هستند به گردن مردم ایران حق دارند؛ گرامی‌ترین سرمایه انسان حیات و جان است که در هشت سال دفاع مقدس این جان‌ها برای حفظ کشور، نثار شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت آموزش در کشور، افزود: در درجه اول توسعه کمی در کشور صورت گرفته است و علم و دانش در دسترس اقشاری قرار گرفت که قبلاً چنین نبود و این مسئله مهم است؛ علم در کشور ما تا حدودی جنبه طبقاتی داشت و اقشار مرفه‌تر می‌توانستند به آموزش عالی دسترسی داشته باشند و اقشار فرودست فارغ‌التحصیل دبیرستانی شانس رفتن به دانشگاه را کمتر داشتند که این مسئله در نظام جمهوری اسلامی انجام شد.

این استاد بازنشسته فلسفه تعلیم و تربیت، اظهار کرد: در همه‌جا توسعه کمی در تاریخ تعلیم و تربیت، معمولاً با مقداری کمبود کیفی همراه است وقتی گفته شود توسعه کمی است به این معنا نیست که همه‌جا کیفیت پایین است و جا دارد به مسئله بهبود توسعه کیفی پرداخته شود.

پاک‌سرشت، بیان کرد: امروزه کیفیت علم در جهان بی‌امان و شتابان در حال تغیر و توسعه است و نباید در این مسئله تردید داشت بنابراین آموزش دانشگاهی ما باید خود را با توسعه و تحولات و تغییرات کمی و کیفی جهان علم هماهنگ کنند و اگر چنین نکنیم عقب می‌مانیم.

وی اضافه کرد: در تعلیم و تربیت تزی به نام آموزش مادام‌العمر وجود دارد به این دلیل که علم تغیر می‌کند و اگر امروز در مقطع کارشناسی درس می‌خوانیم نباید این تصور را داشته باشیم آنچه امروز می‌آموزیم برای تمام عمر کافی است.

استاد بازنشسته دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، تأکید کرد: این مسئله ایجاب می‌کند مقداری نگران آموزشمان در دانشگاه‌ها باشیم؛ به این معنی که باید آموزش را از حالت استادمحوری و کتاب‌محوری خارج کرده و اجازه دهیم دانشجویان با عشق و علاقه علم‌آموزی کنند.

پاک‌سرشت، افزود: در سبک‌های یادگیری کار زیادی انجام‌نشده است؛ در این مبحث از نظر روان‌شناسی در تمامی رشته‌ها شیوه‌ای وجود دارد. دانشکده علوم تربیتی به کمک مدیریت دانشگاه می‌تواند در این بخش اقداماتی را انجام دهد و این یافته‌ها را به حالت اجرایی تبدیل نماید.

وی، گفت: علوم غربی در خدمت قدرت و ثروت است و این مسئله را فیلسوفان برتر اذعان داشته‌اند؛ با یک بررسی می‌توان فهمید بسیاری از پزشکان متخصص از کمپانی‌های کلان داروسازی گلایه دارند که برای سود و صرفه درمان‌های ارزان‌قیمت را مانع می‌شوند تا داروهای گران‌قیمت را به فروش برسانند.

استاد بازنشسته دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، تصریح کرد: باید علوم دقیقه را یاد گرفت و تا سهمی در تولید آن نداشته باشیم نمی‌توان در صحنه‌های بین‌المللی اعلام وجود کرد و زمانی که این علم را آموختیم تلاش کنیم این علم را انسانی و در خدمت معنویت بگیریم.

پاک‌سرشت در پایان، گفت: پیام من به دانشجویان این است که به صورت جدی به علم‌آموزی بپردازید؛ گذشتگان شما تلاش کردند و مجاهدت نمودند و امروز شما در عرصه علم مجاهدت کنید.

گفتنی است در پایان این آیین با اهدای جوایزی از دانشجویان ممتاز شاهد و ایثارگر دانشگاه شهید چمران اهواز، تجلیل شد.آدرس کوتاه :