اهدای جوایز به برگزیدگان طرح «مسیر مطهر» در دانشگاه شهید چمران اهواز

اهدای جوایز به برگزیدگان طرح «مسیر مطهر» در دانشگاه شهید چمران اهواز


اهدای جوایز به برگزیدگان طرح «مسیر مطهر» در دانشگاه شهید چمران اهواز
اهدای جوایز به برگزیدگان طرح «مسیر مطهر» در دانشگاه شهید چمران اهواز

به مناسبت روز دانشجو امروز 20 آذرماه از برگزیدگان طرح «مسیر مطهر» (سیر مطالعاتی آثار استاد شهید مطهری) با حضور معاون و مدیر امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران تجلیل شد.

به گزارش خبرنگار معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در این مراسم دکتر علیرضا مخبردزفولی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین(ع)، مردی که مسیر تاریخ را تغییر داد و زندگی عزتمندانه را به جهانیان آموخت، و نیز تبریک روز دانشجو اظهار داشت: مجموعه تلاش‌های همکاران اعم از فضاسازی محیطی، نصب بنر، پذیرایی در درب‌های ورودی دانشگاه، برگزاری افتتاحیه‌ها و اجرای برنامه‌های مختلف به مناسبت روز دانشجو همه با این هدف بوده که به دانشجویان اعلام کنیم شخص آنها و روزی که متعلق به آنهاست برایمان عزیز و ارزشمند است.

وی با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری گفت: بسیاری مناسبت‌ها در کشور می‌شد به فراموشی سپرده شود اما 16 آذر به دلیل اینکه نماد استکبارستیزی دانشجویان در دوران خفقان سیاسی بود همیشه زنده است. وی افزود: کسانی که به دنبال حذف نام روز دانشجو از تاریخ کشور هستند در اشتباهند؛ چراکه حرکت دانشجویان شهید در 16 آذر ریشه اصل استکبارستیزی انقلاب اسلامی دارد و نیز کسانی که می‌خواهند 16 آذر را به سمت دلخواه امریکا بکشانند در اشتباهند؛ چون ریشه و اصالت ضدامریکایی روز دانشجو را مخدوش و حرکتی برضد ماهیت آرمان‌های شهدای دانشجو انجام می‌دهند..

 رییس شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خوزستان با تبریک به دانشجویان شرکت‌کننده در طرح مسیر مطهر تصریح کرد: شهید مطهری استاد نظام‌سازی است. کار فکری و علمی تطبیقی براساس نیازهای زمان از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این استاد شهید است که در این زمینه هیچ‌کس همطراز ایشان نیست.

دکتر مخبردزفولی ادامه داد: در بین تمام طرح‌های معاونت فرهنگی، طرح مسیر مطهر هم به دلیل اینکه به تاثیر آن اطمینان داریم و هم به دلیل اینکه منابع موثقی دارد و تمام کتب آن استاد شهید مورد تأیید حضرت امام خمینی(ره) است، طرح متمایز و ویژه‌ و مورد حمایت خاص است.

وی افزود: به دانشجویان توصیه می‌کنم اولا این مسیر روشن را تا نیل به درجات عالی روحی و علمی قطع نکنید؛ ثانیا این آموزه‌ها را در رفتار عملی و کردار خود منعکس کنید؛ چراکه تعلیمات عمیقی که در کتب مرحوم مطهری است انسان‌ساز است و ثالثا در هر فضایی اعم از خوابگاه‌ها، کلاس‌های درس، محافل دانشجویی و... که حضور دارید با استفاده و استناد به آموزه‌های تحصیل شده از کتاب‌های استاد مطهری از دین دفاع کنید و با هر ابزاری که در اختیار دارید مانند درج در وبلاگ، نوشتن مقاله، گفتار و... تعلیمات شهید مطهری را نشر دهید و شبهات دینی کسانی را که مثل شما توفیق تعمیق باورهای دینی خود را ندارند رفع کنید.

در این مراسم همچنین مهندس چکشیان مدیر امور فرهنگی دانشگاه ضمن تبریک به برگزیدگان مسابقه کتابخوانی کتاب «جاذبه و دافعه علی (ع)» به عنوان طرحی از سلسله برنامه‌های طرح مسیر مطهر گفت: آزمون‌های طرح مسیر مطهر به دو صورت تک‌کتابی و سیری است که دانشجویان می‌توانند در هر کدام که مایل باشند شرکت کنند؛ دسته اول آزمون‌ها دوشنبه هر هفته و آزمون‌های نوع دوم سالانه 4 مرتبه برگزار می‌گردد.

وی افزود: ویژگی ممتاز دنبال کردن طرح مسیر مطهر به شکل سیری، اینست که بیش از آنکه دانش را به مخاطب منتقل کند بینش و روش را انتقال می‌دهد. روحیه نقادی و جزئی‌نگر نبودن به مسائل دینی تنها با سلسله‌وار مطالعه کردن آثار شهید مطهری میسر می‌شود.

مهندس چکشیان خاطرنشان کرد: تحصیل چهارچوب فکری استاد مطهری از طریق مطالعه پیوسته کتب آن شهید حاصل می‌شود؛ لذا به دانشجویان توصیه می‌کنم که سیر این مسیر مطهر را به‌طور کامل دنبال کنند.

در پایان این مراسم به 22 نفر از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی کتاب «جاذبه و دافعه علی (ع)» جوایز نقدی اهدا شد.

آدرس کوتاه :