انجام تحقیقات بر روی حساسیت‌زایی دانه‌های گرده درخت کنوکارپوس در دانشگاه شهید چمران اهواز

شناسه : 2037853

انجام تحقیقات بر روی حساسیت‌زایی دانه‌های گرده درخت کنوکارپوس در دانشگاه شهید چمران اهواز

 

عضو هیئت‌علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: این دانشگاه تحقیقات بر روی حساسیت‌زایی دانه‌های گرده کنوکارپوس را انجام خواهد داد.

دکتر مهرانگیز چهرازی در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری و ششمین فن بازار استان خوزستان که در نمایشگاه بین‌المللی اهواز برپا است در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه، اظهار کرد: در خصوص بیماری‌های تنفسی پس از اولین بارش‌های پاییزی، تاکنون  تحقیقات بر روی تمامی دانه‌های گرده انجام‌شده و نمی‌توان به صراحت گفت که دانه‌های کونوکاپوس هم میان این دانه‌ها بوده است.

وی افزود: معتقد هستم دانه گرده کنوکارپوس در میان دانه‌های آزمایش‌شده نبوده است؛ کارهای علمی که انجام داده‌ایم نشان می‌دهد دانه‌های گرده کونوکارپوس در کیسه آن بسته باقی می‌ماند و ما در تحقیقات این کسیه را به سختی توانسته‌ایم با سوزن باز کنیم و دانه گرده را ببینیم و دانه‌های گرده این درخت به صورتی نیست که از کیسه باز و در هوا پخش شوند.

 چهرازی بیان کرد: در پاییز سالی که 90 درصد درختان کونوکارپوس هرس شد، تعداد بیشتری از مردم دچار بیماری تنفسی شده و به بیمارستان‌ها مراجعه کردند درحالی‌که درختان گرده‌ای نداشتند.

عضو هیئت‌علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز بابیان اینکه بر روی بیماری‌زایی دانه‌های درخت کونوکارپوس هیچ‌گونه تحقیقاتی انجام‌نشده است، گفت: تحقیقات دانشکده کشاورزی نیز نه در خصوص بیماری‌زایی بلکه بر روی مورفولوژییکی(ریخت‌شناسی) این درخت بوده است. در این راستا گل‌های کونوکارپوس بازشده و کیسه‌های گرده را زیر میکرسوکوپ موردبررسی قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز مسئله دانه‌های گرده را مطرح کرده است اما اشاره‌ای به نوع آن نداشته و این مسئله جای تحقیق دارد.

چهرازی خبر داد: دانشگاه شهید چمران اهواز تحقیقات بر روی حساسیت‌زایی دانه‌های گرده درخت کنوکارپوس را انجام خواهد داد که انجام آن یک سال زمان خواهد برد.

گفتنی است در چند سال اخیر تعداد مراجعان به بیمارستان‌های برخی از شهرهای استان با علایمی ازجمله تنگی نفس همزمان با نخستین بارش فصل پاییز افزایش بسیاری داشته که علل این مسئله همچنان در دست بررسی است. از آلاینده‌های شرکت‌های صنعتی و دانه‌های درخت کنوکارپوس به عنوان عواملی نام‌برده می‌شود که می‌تواند تشدیدکننده این مسئله باشد.

لازم به ذکر است نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری خوزستان و ششمین فن بازار استان شنبه 10 آذرماه با حضور دکتر شریعتی استاندار خوزستان آغاز به کارکرد و علاقه‌مندان می‌توانند تا ۱۳ آذرماه از این نمایشگاه دیدن کنند.

در این نمایشگاه ۲۰ سازمان و دانشگاه و همچنین ۳۰ شرکت دانش بنیان حضور دارند.

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.