انتظار جامعه حرکت تحقیقات به سمت کاربردی شدن است

انتظار جامعه حرکت تحقیقات به سمت کاربردی شدن است


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

انتظار جامعه حرکت تحقیقات به سمت کاربردی شدن است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه انتظار جامعه این است که تحقیقات به سمت کاربردی شدن حرکت کند،گفت:دانشگاه شهید چمران اهواز از دانشگاه‌های خوب و مطرح کشور است و از لحاظ بنیه علمی و وجود اساتید و دانشجویان خوب از مراکز علمی مهم محسوب می شود .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر منصور غلامی امروز دوشنبه هفتم اسفند در حاشیه بازدید از دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در بحث‌های عمرانی و تجهیزات برای سال‌های متمادی بودجه‌های دانشگاه‌ها آن‌چنان که نیاز بود تأمین نشد به همین دلیل برخی پروژه‌ها با تأخیر انجام‌شده‌اند.       

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در رشته شیمی موارد زیادی از تحقیقات هستند که قابل کاربست برای صنعت هستند که امیدواریم گروه شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این زمینه فعالیت‌‌های نتیجه‌‌دار برای جامعه داشته باشد .  

دکتر غلامی با اشاره به وقوع پدیده گردوغبار و ریزگردها در خوزستان، تصریح کرد: این یک پدیده اقلیمی وسیع است که در دنیا اتفاق افتاده است و ما در منطقه‌ای قرارگرفته‌ایم که عوارض اقلیمی تعیین‌کننده این پدیده، مانند کم شدن آب و ... زیاد است. تبعا چون پدیده بزرگ و وسیع است کنترل آن در زمان کوتاه میسر نیست.

وی ادامه داد: سازمان محیط‌زیست کشور نیز متولی اصلی این بحث است و برنامه‌هایی داریم که از سال آینده همکاری‌های نزدیکی بین این سازمان و دانشگاه‌های کشور ازجمله دانشگاه‌هایی که در منطقه هستند، به ویژه دانشگاه شهید چمران اهواز برای حل این معضل یا کم کردن آثار آن شکل گیرد.   

دکتر غلامی با اشاره به جمعیت دانشجویان در خوزستان بیان کرد: سنجش و پذیرش دانشجو بر اساس آزمون، نمره یا سوابق تحصیلی انجام می‌شود؛ لذا باوجوداینکه امتیازی برای دانشجویان بومی در نظر گرفته‌شده است، نمی‌توان همه ظرفیت یک دانشگاه را به داوطلبان بومی اختصاص داد. خوزستان نیز از استان‌هایی است که تعداد مراکز آموزش عالی زیادی دارد و جمعیت جوان آن نیز زیاد است . 

وی تصریح کرد: در وزارت علوم چند مأموریت قانونی داریم که اگر خوب انجام شوند تحول نیز اتفاق خواهد افتاد که یکی از این مباحث ساماندهی آموزش عالی است. از افزایش تعداد مراکز عالی درجایی که ضرورت ندارد باید حتماً جلوگیری شود. مراکز آموزش عالی موجود باید ارتقای کیفی پیدا کنند و ماموریت‌گرا شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه شهید چمران اهواز به این دلیل که دانشگاه اصلی و مادر استان است تقریباً در تمام رشته‌ها و گروه‌های تحصیلی دارای نقاط قوت است. به‌طور مثال در بازدیدی که امروز از پروژه ساخت پمپ‌های SRP داشتیم، شاهد بودیم که اینجا از لحاظ صنعت نفت زمینه خوبی برای حضور اساتید دانشگاه‌ها وجود دارد و این پروژه نشان داد که اساتید دانشگاه‌ می‌توانند در سطح حرفه‌ای پروژه‌های موردنیاز در فناوری‌های جدید و با تکنولوژی بالا انجام دهند .   

دکتر غلامی بابیان اینکه برنامه‌ راهبرد دانشگاه‌ها از سال‌های گذشته اجراشده است، خاطرنشان کرد: در اجرای برنامه راهبرد دانشگاه‌ها، هم ایجاد رشته‌‌های جدید بر اساس نیاز روز و هم حذف یا تغییر رشته‌های موجود دیده‌شده است .  

وی تصریح کرد: در بحث توسعه روابط بین‌الملل و علمی دانشگاه‌ها که گاهی تحت عنوان تحولات علمی و بین‌المللی و گاهی به عنوان دیپلماسی علمی مطرح‌شده، بیشتر دانشگاه‌ها توان و ظرفیت علمی ورود به این امر رادارند و وزارت علوم از این برنامه‌ها به طور خاص حمایت می‌کند. در حال حاضر بیش از 150 پروژه تحقیقاتی مشترک با سایر کشورها در حال انجام است .     

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: فروش فناوری‌های ناشی از دانش امسال تا 230 میلیون دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده بیشتر باشد. همچنین در سال جاری شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم‌ و فناوری در حوزه تبدیل فناوری‌های جدید به صنعت و فروش آن، گردش مالی خوبی داشتند و فروش آن‌ها در این حوزه طی نمایشگاه‌های مختلف و با قراردادهایی که با صنایع منعقد می‌کردند، ارقام قابل‌توجهی بود .     

دکتر غلامی ادامه داد: در مجموع افق بسیار خوبی در پیش روی علم و تکنولوژی در سطح جامعه صنعت کشور وجود دارد. دانشگاه‌ها نیز عموماً به این حوزه علاقه‌مند هستند. جمعیت جوانی که وارد این حوزه شدند و باور کردند که در صورت ورود به بخش خصوصی و بازار علم و فناوری، حتماً آینده بهتری در پیش روی خود خواهند داشت، نعمتی برای ما است که در حال نمایان شدن است .

آدرس کوتاه :